Pacienta nemusí zabít jen zákeřná choroba. Fatální problémy mu mohou způsobit i léky. Stačí je jen špatně nakombinovat. Ukazuje to nedávné testování v Německu.

„Dvanácti dobrovolníkům tam lékaři podali opiát Tilidin společně s přípravkem na infekce z plísní Vorikonazol. Výsledek byl děsivý: deseti lidem začala okamžitě selhávat dechová centra. Tři z nich skončili dokonce na umělé ventilaci,“ popisuje expert na nevhodné kombinace léků Josef Suchopár ze společnosti Infopharm. Účinek opiátu se totiž zvedl o 18 400 procent.

Všechny větší české nemocnice proto používají programy, které jim pomáhají nežádoucí účinky léčiv odhalit. V tuzemsku je totiž registrováno kolem 50 tisíc různých přípravků, které mohou při nevhodné kombinaci způsobit až 5,5 tisíce různých interakcí.

Jenomže teď budou muset některé špitály svoje programy zahodit. Alespoň pokud nově neprojdou přísným klinickým testováním, které ověří jejich bezpečnost.

Evropský soudní dvůr totiž koncem loňského roku rozhodl, že každý podobný program je vlastně zdravotnický prostředek. Musí tedy projít klinickými testy. Jinak ho lékaři nesmí používat.

„Bezpečnost vždy přezkoumají příslušné orgány každého členského státu EU,“ uvedl k tomu předseda senátu Evropského soudního dvora Thomas von Danwitz. V případě Česka je to podle poradce ministra zdravotnictví Jakuba Krále Státní ústav pro kontrolu léčiv.

DOPIS ŠPITÁLŮM

Rozhodnutí ale vzbudilo v řadách zdravotníků pozdvižení. Programy na odhalování nežádoucích účinků léčiv si totiž často koupili před mnoha lety, když ještě žádné certifikáty nikdo mít nemusel.

„Vůbec nevím, co s tím. Zřejmě se budeme muset spolehnout na to, že si certifikaci pohlídá sám dodavatel, od kterého jsme příslušný program pořídili. Ten také ponese za jeho bezpečnost odpovědnost,“ řekla Jana Gregorová – vedoucí Oddělení klinické farmacie Nemocnice Na Bulovce.

Podle Krále by se ale nemocnice jen na výrobce spoléhat neměly. „Měly by dodavatele samy kontaktovat a ověřit si, že to mají podchycené. Jinak by se mohly dostat do vážných problémů – nejenom že jim lékový ústav jednoho dne řekne, že už svůj systém nemohou používat, ale mohly by dostat také pokutu,“ tvrdí. Ministerstvo už proto kvůli tomu sepisuje urgentní zprávu alespoň pro „své“ fakultní nemocnice.

Novinka ale zřejmě nezasáhne jen nemocnice. Vedení resortu řeší i to, jestli se kvůli rozhodnutí soudu nezkomplikuje také tvorba takzvaného lékového záznamu pacienta. Tedy funkce, která měla původně doplnit elektronický recept. Pacienti se díky ní v lékárně či u doktora měli dozvědět, jestli neberou nevhodné kombinace přípravků, případně jestli nepolykají nesprávné dávky.

„Také lékový záznam se s rozsudkem teoreticky potkává,“ přiznává Král. Úřad nicméně podle něj spoléhá, že bude mít určitou výjimku. „Nejde totiž o komerční produkt, který by se uváděl na trh. Jde o zákonem vytvořený státní systém, který se dál nikomu nenabízí,“ tvrdí. 

PROBLÉM MŮŽE MÍT TAKÉ E-RECEPT

Právník Ondřej Dostál ovšem namítá, že pokud má lékový záznam odhalovat nežádoucí účinky, jde o zdravotnický prostředek bez ohledu na to, kdo jej na trh uvede. „Povinnosti podle směrnice a rozsudku by se tak mohly vztahovat i na program, který na trh uvede stát. Šlo by ale o poněkud nestandardní situaci, kdy by státní lékový ústav musel certifikovat, hlídat a také pokutovat za případná pochybení sám sebe“ vysvětlil Dostál.

Složitá by proto podle něj byla i situace, kdyby chtěl pacient vymáhat náhradu škody za chybné doporučení státem vytvořené pomůcky, na které lékař či lékárník spoléhal.

Komerční dodavatelé programů už si většinou o certifikát zažádali. „Řízení bude zřejmě trvat pár týdnů, protože jde o naprostou novinku,“ řekl Josef Suchopár ze společnosti Infopharm, která programy na lékové interakce tvoří. Věří, že náklady budou nejvýše v desítkách tisíc korun.