Spousta z nás má s takovými rychlými dietami bohaté zkušenosti. Někdo to zkusil jednou, někdo opakovaně. Problém je, že nakonec zjistíte, že to nefunguje, případně jen na chvíli a pak kila zase letí nahoru. Ale nevadí, jestli jedna expresní dieta nezabrala, třeba to vyjde příště. Že je to nesmysl? A že tomu, kdo opravdu spolehlivě zhubnul, to trvalo dlouho a musel navždy změnit svůj celkový životní styl? O tom by mohly hodně vyprávět klientky Lenky Vymlátilové - Hubněte svým vlastním tempem, koučky, výživové poradkyně a lektorky skupinových kurzů zdravého hubnutí STOB.

Autentické výpovědi o dietách

Právě neblahé zkušenosti s dietami typu vajíčková, banánová, ovocná a s dalšími přivedly ženy, bojující s nadbytečnými kily, až do kurzů STOBu. V nich mají záruku, že budou hubnout sice pomalu, ale zdravě a natrvalo.

Hanka se rozhodla, že bude sama o sebe víc pečovat. Začalo to skupinovým kurzem hubnutí se společností STOB.
Diety nezabraly, tak lékařka zkusila hubnutí on-line. Už shodila 12 kilo

My jsme Lenku Vymlátilovou požádali, aby pro nás sesbírala nejbizárnější diety, které klientky a klienti v kurzech STOBu kdy drželi. Přečtěte si autentické a samozřejmě anonymní výpovědi. U některých se zasmějete, u některých vás píchne u srdce, protože takovou zkušenost máte sami za sebou.

 • „Chcete zhubnout? Nežerte!“
  „Moje absurdní dieta se odehrála asi v mých 16 letech. Pořád jsme s kamarádkou ze všech stran slyšely, že jsme obézní. I školní lékařka nám řekla, že musíme zhubnout, a abychom nežraly. Tak jsme přestaly "žrát". Kamarádka skončila v nemocnici, mě máma profackovala a dala mi najíst. Zhubla jsem tehdy 15 kilo a vypadala, jak když mě osvobodili z koncentráku. Žádnou další "dietu" jsem pak nikdy nedržela,“ uvádí jedna z klientek.
 • Dieta pro herce 
  „Já jsem začala držet někdy v 16 dietu, kde se nejdřív pilo jen mléko, pak se přidal tvaroh, pak vajíčko… Pak už nevím, nevydržela jsem, byla to nějaká dieta pro herce, aby rychle zhubli. Každopádně já měla 175 cm a 62 kg. Zničila jsem si různými dietami metabolismus, i když jsem byla hubená. Proč jsem je držela? Kamarádka byla oplácanější, tak jsem ji v tom nechtěla nechat,“ vypráví další z žen.
 • Gothajská a vajíčková dieta
  „Vzpomínám, jak moje kolegyně v práci před 30 lety držela gothajskou dietu. Jaká to je? Sedm dní jíte jen gothaj v libovolném množství a k tomu můžete pít hořké černé kafe, hořký čaj nebo vodu. Mam pocit, že až šestý den kolegyni odvezli se žlučníkem. Ale nepoučilo ji to. Poté zkoušela vajíčkovou dietu. Jedla tři vejce natvrdo ráno, tři v poledne a tři večer. Tentokrát ji za pár dní neodvezli, ale „doplazila se“ do lékárny pro cholagol, a vejce dalších pět let nemohla ani vidět. Mimochodem, ona nikdy nebyla ani obézní, jen měla mírnou nadváhu!“ popisuje zkušenost kolegyně další žena. 

Jak pohlíží na zdravé a úspěšné hubnutí lektorka STOBu a lékařka Denisa Šimůnek Nechvílová?

Zdroj: Youtube
 • Diety s ovocem
  „Celý týden jsem jedla jen ovoce, jablka, hrušky, hrozny. Za týden jsem přibrala dvě kila,“ vypráví jedna z účastnic kurzu. Jiná říká: „Já jsem kdysi držela opakovaně rotační dietu. Trvala myslím tři týdny a tolik hladu jako tenkrát jsem nezažila. První tři dny se jedl jen ananas, kiwi a hroznové víno, od ananasu jsem měla pusu uvnitř rozežranou kyselinou, hrůza. Pak se mohlo jíst i něco jiného, ale denní příděly byly střídavě 400 a 600 kcal, v prostředním "oddychovém" týdnu jsem směla jíst 1200 kcal, a pak zase s příjmem dolů. To byl začátek mého opakovaného jojo efektu,“ svěřuje se další žena, jak se kdysi snažila zhubnout.
 • Dieta podle Mačingové
  „Kdysi dávno jsem zkoušela dietu podle Mačingové, to byl trochu bizár. Pamatuji si, že se jedla červená řepa ve velkém množství. Nejprve jsem se z toho osypala po celém těle, a pak mě strašně bolel žaludek. Navíc, když jste šli na malou, bylo to červené… takže jsem se bála, co se mnou je,“ uvádí jedna z klientek.
 • Proteinové, čili keto diety
  „Kdysi jsem užívala proteinovou keto dietu, takové ty umělohmotné sypací pytlíky a koktejly. Držely jsme to tenkrát se šéfovou v práci a doteď slyším kolegu, jak říká, že si máme vyvětrat - obě jsme se potily a byl cítit čpavek. Byla jsem vynervovaná, protivná, měla jsem pořád hlad. Tenkrát jsem zhubla sedm kilo za 14 dnů. Pak jsme měli firemní večírek, kde byl tatarák a topinky. Strašně jsem se toho přejedla. A pak jsem jedla, co jsem našla, úplný vlčí hlad a přibrala jsem 14 kilo. Extrémy jsou hloupost,“ přiznává žena, která patří mezi ty, kteří drželi nezdravou dietu.
 • Tukožroutská polévka
  „Já jsem držela snad všechny diety, které existovaly, v tom duchu, že když jedna nefunguje, další zaručeně zabere. Vajíčková, dělená, 90denní, karbohydrátová, … Nejhorší pro mne byla zelná polévka, které se také říkalo tukožroutská. Té jsem mohla sníst, kolik se do mne vešlo. První den skvělé, druhý už jsem jí zvládla sníst méně, … čtvrtý den už jen lžíci. V podstatě diety fungovaly vždy jen do té doby, než jsem je po určitém čase přestala držet a postupně se vrátila k starým stravovacím návykům,“ uvádí ještě jiná klientka STOBu.
 • Zavináče s křepelčími vejci
  „Můj kolega teď dodržuje fakt něco šíleného! Aby zhubl čtyři kila za měsíc, jí jenom potraviny se živočišnými bílkovinami a nízkým obsahem tuku. Takže ke snídani zavináče, které nesnáší! Přitom sní dva až tři. K obědu si dá celé grilované kuře, k večeři 20 křepelčích vajec a tak podobně. Nejí ani přílohy, ani zeleninu a teď si uvědomuji, že vlastně ani mléčné výrobky. Snažila jsem se mu několikrát vysvětlit, že když bude pravidelně a pestře jist a vynechá pivo, že ta čtyři kila dá jakožto svalnatý sportovec snadno dolů. Ale neúspěšně. Přesto si denně stěžuje, jak je to děsné, drahé a jak na to nemá chuť!“ uzorňuje další z žen.

Decka po každém jídle

Odbornice STOBu Jana Boučková vzpomíná na vinnou dietu: „Po každém jídle jste si měli dát deci vína, protože alkohol rozpouští tuky. Výsledkem byla pěkná opička a nadbytečný příjem energie z alkoholu.“

Letos v létě se David, rok po bariatrické operaci, oženil. S partnerkou, která je o 20 let starší, žil již 11 let a mají pohodový vztah.
Muž málem zemřel na covid kvůli své obezitě. Rozhodl se pro zmenšení žaludku

Tereza Kukol má klienta, který přišel s tím, že jí pouze sedm potravin: tvaroh, vejce, brambory, ovesné vločky, maliny, cukr a citrón. „Postupně jsem mu jídelníček rozšiřovala o další a další potraviny. Pán stále dochází dvakrát ročně na kontroly, a sám vzpomíná, že asi tenkrát spadnul z vesmíru,“ směje se.

Kolaps kvůli jablečné dietě

„Jedna perlička byl 14 dnů kefír a k tomu čtyři kusy bílého pečiva. No a jaro pak přináší nefungující očistné kúry a detoxy,“ říká lektorka Zuzana Chadimová. „Já jsem měla paní, která držela jablečnou dietu. Několik týdnů jedla pouze jablka. Padaly ji vlasy, lámaly se nehty. Až nakonec zkolabovala a skončila v nemocnici. A pak že ‚tlustí‘ nemají silnou vůli!“ dodává Lenka Vymlátilová.

Také vzpomíná na mladou dívku, které vysvětlovala, že je úplně v pořádku, když bude jíst jogurt s ovocem. Někdo dívce kdysi tuhle a další kombinace potravin zakázal, protože takto to v těle „kvasí a hnije“. Její jídelníček byl nejen ochuzený o řadu kvalitních potravin včetně ovoce a zeleniny, ale také byla z této rady poškozená psychicky. Představy toho, jak to v ní hnije a kvasí vyvolávaly strach a odpor některé potraviny jíst.

„Lidí je mi upřímně líto. Informací je tolik a neodborník opravdu nemusí rozeznat jejich relevantnost. Lidé pak na sobě páchají různé experimenty. Do kurzů STOB se nám nejčastěji hlásí až poté, co mají takovéto nešťastné experimenty za sebou. Skvělé ale je, že už žádné další šílenosti držet nechtějí a jsou připraveni na sobě pracovat,“ komentuje dietní bizáry Lenka Vymlátilová.