Nikolce bylo patnáct let, když prodělala těžkou operaci hlavy. Trpěla úpornými bolestmi a lékaři po mnoha vyšetřeních zjistili, že má v hlavě nádor. Bohužel operace se nepovedla podle očekávání a Nikolka oslepla. Probudila se do černé tmy.

S láskou k bližním

Smířit se s tím a přijmout krutý osud bylo těžké. Naštěstí dcera je velká bojovnice. Postupně se naučila být co nejvíce soběstačná, dokončila školu a s pomocí asistentky vystudovala hotelovou školu. To si vždycky moc přála. Jsme na ni doma moc pyšní.

Během těch let prodělala ještě několik náročných operací hlavy a já vždy trávila čas v nemocnici s ní. A moc dobře vím, že jakmile dceři vždy po zákroku trochu otrnulo, už se sháněla po korálcích. Vyrábí z nich totiž krásné andělíčky a jde jí to opravdu dobře.

Snad jí ti andílci dávají sílu nést všechny tíhy osudu. Andílky vyrábí s láskou k svým bližním a největší radost jí udělá, když se její výtvory lidem líbí a někoho potěší.

Korálky a křížovky

K ručním pracím jsem vedla obě své dcery už odmalička. Již v první třídě uměly obě plést, naučila jsem je vyšívat, pak se obě daly do vyrábění náramků z bavlnek, bužírky, až objevily svět korálů. A korálkování je od té doby Nikolčin nejmilejší svět. Překvapuje mě, jaké krásné výtvory umí udělat, i když sama se na ně podívat nemůže.

Pamatuje si postupy ještě z doby, kdy měla zrak v pořádku, a hlavně při výrobě svých andělíčků, ale i náramků, sponek do vlasů a další bižuterie používá srdce. A ještě jednu zálibu dcera má. Když byla malá, moc ráda luštila s babičkou křížovky v Překvapení.

A i tato vášeň jí vydržela dodnes, a to už je jí třicet let! To si vždycky spolu s babičkou sednou ke stolu, babička vytáhne časopisy a tužku, Nikolka korálky a jde se na věc. Babička předčítá legendy, spolu s Nikolkou hledají do křížovek správná slova a Nikola u luštění zvládne i korálkovat. A nakonec se pobaví vtipnou tajenkou.

Sen o malé dílně

Jsem moc ráda, že je dcera tak statečná a šikovná a že je ráda na světě, i když to nemá lehké. Se svou sestrou si založily web www.koralkyniky.cz, kde prodávají své krásné výrobky z korálků. Jejich snem a cílem je vydělat si peníze na zřízení malé dílny.

Obdivuji obě své holky, s jakou vervou se pustily do práce a podnikání! Nikolka si našla svoji cestu a já jí moc přeji, aby se jí dařilo a byla v životě šťastná.