Pokud má člověk zdravé žily, obvykle stačí hodit nohy na chvíli nahoru, zchladit chladnou vodou a je po problému. Pro žíly s oslabenou stěnou takové řešení bohužel nestačí. Bez ohledu na okolní teplotu se kvůli nedostatečné funkci žilních chlopní hromadí krev dole v nohách, a žíly se tím roztahují. Horko samo tedy žilní onemocnění nevyvolá, ale určitě ho zhoršuje.

Pohyb aktivuje pumpu

Ideálním pomocníkem, který pomůže otoky zlikvidovat, je pohyb. Při něm se zapojí žilně-svalová pumpa. O co jde? Svaly se při pohybu stahují a fungují jako pumpa: tlakem na žíly posunují krev směrem k srdci.

Migréna je bolestivé, chronické onemocnění, které postihuje cévy mozku.
Pulzování, zvracení. Migréna není jen bolest hlavy, průlomem je biologická léčba

Dobrá je prostá chůze, ale existují i speciální cviky, které můžete během dne přidat a funkci žil v dolních končetinách tak podpořit. Návod, jak cvičit, najdete v naší fotogalerii.

Nečekejte, až přijde zima

Nemá moc cenu si při pohledu na soustavně oteklé nohy říci si, že v zimě bude lépe a léto se nějak přetrpí. Jediným způsobem, jak zabránit dalšímu zhoršování žilní nemoci, je včasná prevence hned při prvních příznacích. Pokud vaše nohy kromě otoků nesou typické příznaky - metličky a křečové žíly, vypravte se co nejdříve k lékaři. „Při včasné léčbě léky venofarmaky a kompresními pomůckami můžeme dosáhnout toho, že se žilní onemocnění výrazně zpomalí. Pravdou je, že ale není trvale vyléčitelné,“ říká pražská praktická lékařka Jana Vojtíšková, která spolupracuje se stránkami zilniporadna.cz.

Těžké ženské nohy

Ženy na tom s otoky nohou bývají leckdy hůř než muži. „U žen jsou to hormonální změny i boty na podpatcích a sandály, které zhoršují cirkulaci lymfy v dolních končetinách. Vzniká pocit těžkých nohou, který může přerůst až v nevzhledný otok.

Zákrok není bolestivý
Nerozeznala jsem psa od kufru. Operace očí mi změnila život, říká grafička

Nejedná se o život ohrožující zdravotní problém, ale značně zhoršuje osobní komfort. Dlouhodobý nebo často se vyskytující otok mívá nepříznivý vliv na tkáně, celkové proudění lymfy a může přispět k rozvoji křečových žil,“ říká Jiří Pantůček, fytoterapeut a zakladatel značky Green idea.

Pijte a masírujte

Sám doporučuje především dostatečný pitný režim, protože tělo zadržuje vodu více, pokud ji má nedostatek. U dolních končetin se podle Pantůčka obzvláště vyplatí zahrnout do péče masáže. „Jejichž účinek je vhodné podpořit bylinným gelem Lymforegen. Ten mimo jiné obsahuje aesculin a aescin, což jsou látky z jírovce. Mají zesilující účinek na žilní stěny a jsou tak skvělým pomocníkem při boji s křečovými žilami a otoky.