To, co naši předci odpozorovali, dnes dokážou lékaři snadno vysvětlit. Co se tedy stane, když nohy prochladnou?MUDr. Petr Pšenica, primář společnosti Lázně Luhačovice, a.s.MUDr. Petr PšenicaZdroj: Se svolením Lázně Luhačovice a.s.

„Receptory chladu v kůži dolních končetin začnou vlivem chladu bránit nadměrným tepelným ztrátám tím, že se zmenší průsvit cév, cévy se prostě stáhnou. Takto se však přechodně zhorší jejich prokrvení, což může v konečném důsledku postihnout i sliznice dýchacích cest. Menším prokrvením se sníží schopnost imunitní odpovědi reagovat správně na patogen a člověk je tak náchylnější k infekcím dýchacích cest,“ popisuje Petr Pšenica, primář společnosti Lázně Luhačovice, a.s.

Teplá lázeň od nohou k nosu

Nejen teplé ponožky a boty umí hezky zahřát. Do organismu dodá teplo i příjemně teplá lázeň dolních končetin. Teplo je podle doktora Pšenici následně do těla rozváděno nervově-cévní reakcí. Při ní se vlivem přehřátí receptorů v kůži dolních končetin roztáhnou cévy kůže a podkoží a teplo je tak distribuováno po těle. Celý organismus se tedy šetrně prohřeje.

Určité druhy koření nám mohou pomoci posílit imunitu.
Třetí svetr na zahřátí? Zkuste nachlazení předejít zahřívacím kořením

Výsledkem je i zlepšení prokrvení sliznic dutiny nosní a uvolnění hlenů. Zvýšená teplota způsobí vyšší aktivitu bílých krvinek, které zajišťují naši obranyschopnost.

Lepší než celá horká vana

Teplá lázeň nohou působí relaxačně, zmírňuje únavu a snižuje svalové napětí. Této nervově-cévní reakce se využívá i v lázních při léčebných procedurách. Nejedná se tedy o prosté babské rady, ale mají vědecky dokumentovaný fyziologický účinek. Jelikož je procedura opravdu šetrná, mohou ji bez obav využívat i starší osoby a děti.

Vyšetření antigenním testem na přítomnost viru COVID-19 není vždy jednoznačné.
Infektolog Milan Trojánek: Na dlouhodobou imunitu po covidu nespoléhejte

„S teplou lázní dolních končetin máme dobré zkušenosti i u dětských pacientů s chorobami dýchacích cest, které léčíme již od 1,5 roku věku. Tělo lze se samozřejmě dá prohřát i celkovou koupelí, ta ale může zatížit oběhový systém, což je nežádoucí,“ vysvětluje lékař.

Koupele proti bolestem hlavy

Imunitě výborně napomáhá nejen samotná teplá koupel, ale také její střídání s koupelí studenou. V Luhačovicích toto využívají třeba u dětských pacientů v podobě přecházení mezi vaničkami se studenou a teplou vodou.

Při nákupu doplňků stravy na podporu imunity se vyplatí vše podrobně probrat s lékárníkem.
Co koupit v lékárně na podporu imunity? Vitamín C zbytečně přeceňujeme

„Střídavé nožní koupele, podobné známým Kneippovým lázním, při kterých se nohy střídavě noří do van s vodami o různých teplotách, a to kolem 14 a 40 °C, ordinujeme dětem pro zlepšení imunitního systému a pro podporu cévní a lymfatické soustavy. Podle posledních publikací byly navíc prokázány blahodárné účinky těchto koupelí také na bolesti hlavy funkčního původu - to jsou případy, kdy bolest nevzniká v důsledku nějakého chorobného stavu, jako je zánět či úraz, ale jde o poruchu funkční, jako jsou třeba tenzní typ bolesti hlavy,“ uvádí doktor Pšenica a dodává: „Šlapací koupele mohou vyzkoušet i dospělí, rozmezí teplot je ale větší, a to mezi 11 a 46 °C.“

Kneippův chodník na domaDeník proti virózámZdroj: Deník

Jednoduchou vodoléčebnou proceduru, jakou je Kneippův chodník, nabízejí nejen v lázních, ale můžete si ji připravit i doma.

Jak popisuje web spa.cz, potřebujete jen dva velké kbelíky, do kterých můžete dát nohy. Jeden kbelík je s teplou vodou, zatímco druhý s vodou studenou. Dejte na dno oblázky nebo kamínky a střídavě po několika minutách dávejte nohy do teplé a pak do studené vody. Vždy se musí skončit studenou vodou. Při máčení masírujte nohy kameny nebo na nich přešlapujte.

Studená voda po sportu? Odborníci ji příliš nedoporučují
Ledová koupel jako zázračný lék? Studená voda může spíše uškodit, varují vědci

Nakonec nohy osušte ručníkem, udělejte si dobrý bylinkový čaj a chvíli odpočívejte. Proceduru opakujte několikrát týdně. Účinky v podobě zlepšení imunitního či nervového systému, zpevnění žil a lepšího prokrvení končetin na sebe nenechají dlouho čekat.