Nejhorší je, když se vám v obchodě snaží vrátit mince do ruky. Nevezmete si je, říká třiapadesátiletá Vlasta a ukazuje zkroucené ruce. Zarudlé klouby mezi články prstů připomínají dřevěné suky. Žena totiž trpí těžkou formou revmatoidní artritidy – tedy nemoci, která deformuje nejenom klouby, ale napadá i další vnitřní orgány. 

Chorobu jí lékaři odhalili už v jednadvaceti letech, konkrétně osm měsíců po porodu. Moderní biologické léky ale dostala teprve před pěti lety. „Předepsali mi je vlastně jenom proto, že mi začaly problémy s ledvinami. To už mi šlo o život,“ vzpomíná žena.

Léčba, která může postup choroby zastavit, je totiž velmi drahá. Její cena se doposud pohybovala mezi 200 až 300 tisíci korunami ročně na jednoho pacienta. Biologickou léčbu proto v Česku dostávalo jen kolem pěti procent revmatiků. Přitom v jiných zemích Evropy ji dopřávají až třetině pacientů.

Pomoc dalším osmi tisícům pacientů

To by se ale nyní mělo změnit. K nejmodernější terapii by se mělo dostat dalších osm tisíc pacientů, což je asi desetina všech současně léčených revmatiků. 

„Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž učinil průlomové rozhodnutí a jeden z biologických léků uvolnil i pro pacienty se středně závažnou formou choroby,“ uvedla Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga České republiky.

Podle šéfky lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven Kateřiny Podrazilové se tak stalo proto, že výrazně klesla cena moderního biologického přípravku. 

„Na trh totiž vstoupil zbrusu nový biosimilární lék, tedy jakási levnější kopie původního originálního přípravku. Tím se snížila i cena této léčby. Tím pádem se k ní dostane daleko větší množství pacientů, což samozřejmě všichni chceme,“ řekla na čtvrteční konferenci, která se věnovala právě biosimilárním léčivům.

Podle ředitele pražského Revmatologického ústavu Karla Pavelky jde o výbornou zprávu. 

„Ovšem jen za předpokladu, že budou biosimilární léky dostupné a předepisovány ve všech centrech po celé republice,“ uvedl.

Dnes totiž možnosti převést pacienta na levnější kopii biologického léku využíval jen zlomek lékařů. Zatímco pražský Revmatologický ústav to udělal u téměř šedesáti procent všech svých pacientů, specializované centrum v Uherském Hradišti převedlo na biosimilární léky dvanáct procent revmatiků a Fakultní nemocnice v Hradci Králové dokonce jen sedm procent lidí.

„U dalších šesti center se této možnosti prozatím téměř vůbec nevyužívá, pacientů převedených na biosimilární léčbu je tam většinou do pěti procent,“ dokreslil situaci v dalších regionech profesor Pavelka. 

Studie přitom podle něj ukázaly, že účinky léčby původním originálním přípravkem a levnější kopií tohoto léku jsou téměř totožné. „V Dánsku proto rozhodli, že dostanou biosimilární léky naprosto všichni pacienti, kteří mají biologickou léčbu předepsanou,“ doplnil. Nesouhlasila podle něj jen pětina revmatiků.

Třikrát častěji u žen

Revmatiodní artritida je onemocnění imunitního sytému, které napadá nejen klouby, ale i další části těla – například plíce, srdce nebo oči. Příčiny vzniku lékaři prozatím neznají, určitý vliv ale podle nich budou mít dědičné předpoklady. Nemoc se vyskytuje třikrát častěji u žen. Chorobu prozatím nelze zcela vyléčit.