V loňském roce bylo transplantací plic 42, stejného čísla letos operatéři dosáhli už na začátku prosince. Od letošního října navíc operují lékaři z Motola i pacienty ze Slovenska. Dosud transplantace slovenští pacienti podstupovali ve Vídni, tamní nemocnice ale smlouvu vypověděla. Loni tam operovali osm Slováků.

Plíce jsou velmi citlivé, protože jsou spojeny se zevním prostředím. Proto se z dárcovských orgánů může použít jen malá část. Transplantace je určena pro pacienty s dlouhodobou dechovou nedostatečností v konečném stadiu onemocnění, kdy jiná léčba už není účinná.

Operace stojí kolem 500 tisíc korun, potřebná péče a další péče za první rok vyjde na dva miliony korun. Nejčastěji nové plíce potřebují lidé s těžkou rozedmou plic. U mladých pacientů to bývá těžká cystická plicní fibróza, při níž se plíce zahleňují.

Transplantací se člověk nevyléčí. Musí brát doživotně léky snižující přirozenou imunitu a odmítavou reakci organismu na nový orgán. Tím však zase stoupá citlivost na infekce.

"Měsíc po transplantaci přežije 95 procent pacientů, jednoroční přežití je 85 až 88 procent, pětileté přežití kolem 60 procent," uvedl dříve přednosta 3. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty UK Robert Lischke.