Podobné je to i s pacienty. Jakou péči lidé přesně čerpají, prý nikdo pořádně nezmapuje. „Ono se totiž naprosto běžně stává, že nemocnice odoperuje nádor varlete, ale vykáže něco úplně jiného. Třeba o trochu dražšího,“ popisuje Ladislav Dušek.

Pod drobnohledem

Chybu se ale podaří odhalit jen málokdy – pojišťovna na to prý nemá nástroje a pacient do své dokumentace většinou nevidí. To by se ale mělo změnit. Vedení resortu připravuje zbrusu nový zákon, který by měl celý systém do budoucna zprůhlednit. Jak? Třeba pomocí tří obřích registrů. V těch se budou veškerá data o lidech i zdravotnících ukládat.

„Vznikne konkrétně registr poskytovatelů, tedy například nemocnic či ambulancí. K tomu budeme mít registr zdravotnických pracovníků, který bude sloužit k identifikaci lékařů a sester. Další registr bude věnovaný pacientům,“ popisuje jednu z novinek zákona o elektronizaci zdravotnictví Dušek.

Velký bratr?

Všechny databanky budou vzájemně propojené a pod plnou kontrolou státu. Údaje se v nich budou průběžně aktualizovat. „Stát tak bude moci konečně začít plánovat. Bude k tomu mít validní informace,“ řekl vrchní statistik.

Přístup k datům ale dostanou i samotní pacienti. Svou zdravotnickou dokumentaci si budou smět kdykoliv zkontrolovat, do budoucna ji mohou dokonce sami doplňovat. „Nikde ale nebude budován žádný centrální sklad zdravotnické dokumentace,“ odmítl Dušek obavy ze zneužití dat. S údaji se podle něj bude pracovat stejně jako doposud.

Podle České lékařské komory jsou ale některé návrhy ministerstva problematické. Mluvčí komory Michal Sojka třeba upozornil, že někteří pacienti mohou kvůli strachu ze zneužití dat odmítat léčbu. „Už se nám to ostatně děje kvůli eReceptu. Psychiatričtí pacienti si nechtějí nechat napsat léky jenom proto, aby nebyli v nějakém centrálním úložišti dat,“ řekl Sojka.

Resort prozatím sepsal jen věcný záměr zákona, ten má celkem 157 stran. Nyní chce návrhy diskutovat s lékaři i veřejností. Norma by měla začít platit nejdříve v roce 2020.