Mezi nejčastější předsevzetí patří snaha zhubnout, pravidelně cvičit nebo omezit kouření. Důvody k sebeomezování přitom bývají ryze sobecké. Většina respondentů uvedla, že chce mít ze sebe, svého zdraví či vzhledu, lepší pocit. Tlak okolí přiměl k novoročnímu slibu jen tři ze sta dotázaných.

Cvičení. Ilustrační foto.
Předsevzetí si dává až polovina lidí. Chtějí přestat kouřit či začít cvičit

Češi se nepovažují za moc rozhazovačné. Snaha ušetřit byla závazkem jen pro desetinu z nich. Více než čtvrtina lidí však chtěla zhubnout a sedm procent přestat kouřit.

Revoluce není pro každého

„Jsou lidé, kteří jsou schopní revoluční změny v životním stylu. Jiní však potřebují evoluci, postupné kroky, zažít v nich úspěch,“ uvedl terapeut Jiří Daníček. Druhé kategorii doporučuje začít třeba výlety, procházkami a kratším během v hezkém prostředí, své návyky upevňovat a nároky na sebe zvyšovat teprve postupně.

Ilustrační foto.
Předsevzetí? Vydrží do konce února, shodují se majitelé fitness center

„Pomáhá i mít parťáka s podobnými cíli a vzájemně se hecovat, když se nám zrovna nechce,“ doplnil Daníček. Se změnou totiž přicházejí i fáze relapsu, tedy návrat ke starým zlozvykům. „Jsou normální a není potřeba si je vyčítat,“ upozornil Daníček.

Pomocí mohou být i méně náročná předsevzetí. V případě kouření je to například přejít na méně škodlivé alternativy. „Obvykle lidé při svých předsevzetích selhávají, protože si dají velký jasný cíl a ten je v průběhu postupujícího stále někde v nedohlednu,“ vysvětlila psychoterapeutka Petra Petrlíková. Lidem s předsevzetím doporučila stanovit si malé, realistické a měřitelné milníky.

Spánek. Ilustrační snímek
Budu víc spát, předsevzala si do nového roku pětina Čechů