Mezi nejčastější předsevzetí patří snaha zhubnout, pravidelně cvičit nebo omezit kouření. Důvody k sebeomezování přitom bývají ryze sobecké. Většina respondentů uvedla, že chce mít ze sebe, svého zdraví či vzhledu, lepší pocit. Tlak okolí přiměl k novoročnímu slibu jen tři ze sta dotázaných.

Češi se nepovažují za moc rozhazovačné. Snaha ušetřit byla závazkem jen pro desetinu z nich. Více než čtvrtina lidí však chtěla zhubnout a sedm procent přestat kouřit.

Revoluce není pro každého

„Jsou lidé, kteří jsou schopní revoluční změny v životním stylu. Jiní však potřebují evoluci, postupné kroky, zažít v nich úspěch,“ uvedl terapeut Jiří Daníček. Druhé kategorii doporučuje začít třeba výlety, procházkami a kratším během v hezkém prostředí, své návyky upevňovat a nároky na sebe zvyšovat teprve postupně.

„Pomáhá i mít parťáka s podobnými cíli a vzájemně se hecovat, když se nám zrovna nechce,“ doplnil Daníček. Se změnou totiž přicházejí i fáze relapsu, tedy návrat ke starým zlozvykům. „Jsou normální a není potřeba si je vyčítat,“ upozornil Daníček.

Pomocí mohou být i méně náročná předsevzetí. V případě kouření je to například přejít na méně škodlivé alternativy. „Obvykle lidé při svých předsevzetích selhávají, protože si dají velký jasný cíl a ten je v průběhu postupujícího stále někde v nedohlednu,“ vysvětlila psychoterapeutka Petra Petrlíková. Lidem s předsevzetím doporučila stanovit si malé, realistické a měřitelné milníky.