Pacienti díky tomu pomaleji tráví a daří se jim zhubnout. Obdoba hormonu jim také pomáhá lépe vstřebat podávaný inzulin. Výsledkem je daleko menší pravděpodobnost, že se budou lidé potýkat s nadváhou, a tedy i s infarktem nebo mrtvicí. Právě tyto choroby totiž hrozí diabetikům třikrát až čtyřikrát častěji.

„Cílem léčby je pozitivně ovlivnit i další rizika, která těmto pacientům hrozí,“ říká zástupce přednosty Centra experimentální medicíny pražské kliniky IKEM Martin Haluzík.

O PĚTINU NIŽŠÍ ÚMRTNOST

O tom, že léčba funguje, se přesvědčil během studie, která se konala ve 32 státech světa včetně Česka. „Studie potvrdila, že léčba liraglutidem snižuje celkovou úmrtnost, riziko kardiovaskulárních komplikací a také zpomaluje zhoršování funkce ledvin, které je u diabetiků velmi častou a závažnou komplikací,“ uvedl Haluzík. Úmrtnost pacientů byla o 22 procent nižší, žádné vážné vedlejší účinky se přitom u pacientů neprojevily.

Pacientů s cukrovkou II. typu je stále víc – zatímco před dvaceti lety se s diabetem léčilo „jen“ 450 tisíc Čechů, předloni už více než 850 tisíc, tedy skoro dvojnásobek. Kolem 7 tisíc lidí na cukrovku každoročně zemře.