Podle dat praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021 je 16 procent dětí v Česku obézních a desetina jich má nadváhu. Co je hlavní příčinou?
Obezita je chronická nemoc
, na jejímž vzniku se podílí řada faktorů. Jelikož naše tělesná hmotnost je až ze sedmdesáti procent ovlivněna geny, velkou část tvoří genetická predispozice. Pominu-li možnost nárůstu hmotnosti kvůli endokrinním poruchám či vlivu léků, druhou velkou část tvoří nezdravý životní styl, na který má vliv i prostředí dítěte. Ať už s ohledem na stravovací návyky, tedy množství i výběr jídla, tak na pohybovou aktivitu.

U dětí je problém zejména zvýšený čas strávený u počítačů, notebooků či mobilů. Dobré není ani to, když mají málo spontánního pohybu. Tedy když třeba místo toho, aby vyšly schody, jedou výtahem. Některým chybí i pravidelná pohybová aktivita v zájmových kroužcích či při sportovní činnosti. Nemusí jít o sporty na vysoké úrovni, stačí běžná chůze, jízda na kole, výlety či procházky po horách.

Obezita u dětí. Ilustrační snímek
Přibývá obézních dětí, kila navíc si vlečou i do dospělosti. Pomoci mohou rodiče

Zmínila jste, že roli hraje i prostředí. Nakolik je obezita dítěte odvislá od životního stylu rodiny?
Její vliv je obrovský. Později je důležité i prostředí školy a vrstevníků. Děti se totiž rády nechávají strhnout. Jako třeba nyní, když je v módě konzumace energetických nápojů. Důležité proto je, když deklamujeme, že konzumace energetických nápojů není vhodná. Nebo když daňově zvýhodníme zdravé potraviny oproti těm vysokokalorickým, vysokosacharidovým a vysokotučným. Je to celospolečenský problém.

Klinická pediatrička, dětská endokrinoložka a diabetoložka Irena Aldhoon HainerováKlinická pediatrička, dětská endokrinoložka a diabetoložka Irena Aldhoon HainerováZdroj: se svolením Ireny Aldhoon Hainerové

I když, jak už jsem uvedla, geny mají velký vliv. S rodinou navíc sdílíme nejen geny, ale i návyky a zlozvyky, zjednodušeně řečeno „kuchařku“. I to, jak trávíme volný čas. Jestli jako rodina sedíme u televize nebo jdeme na výlet. Tyto aktivity mají i významný sociální aspekt, který je pro děti, dospívající a jejich psychické zdraví velmi důležitý.

Pokud si rodina uvědomí, že k obezitě dítěte přispěla, jak může následně pomoci?
Intervence našeho multidisciplinárního týmu, který tvoří nejen lékař, ale i nutriční terapeut, fyzioterapeut či psycholog, vždy cílí nejen na dítě, ale i na celou rodinu. Dítě v rodině žije a rodiče jsou často těmi, kteří nakupují. Ideálně zapojíme i prarodiče, s nimiž děti mnohdy tráví hodně času. Rodina může jednak problém pojmenovat a pak s ním pracovat. Důležité je dítě podporovat, protože v řadě případů je boj s váhou celoživotní.

Často se věnuji i rodinám, kdy jeden ze sourozenců je spolu s rodiči štíhlý a druhý trpí obezitou. Je nutné nečinit mezi nimi rozdíly, stravovat by se celá rodina měla jednotně.

Jak jsou na tom Češi s nadváhou a obezitou? Podívejte se na statistiky do článku.
Tři z pěti obyvatel Česka váží víc, než by měli. Muži jsou na tom hůř než ženy

Hovořila jste o vlivu školy a vrstevníků. Pomohla takzvaná pamlsková vyhláška, tedy to, že ze škol postupně zmizely sladkosti v automatech či bufetech?
Dobrý je jakýkoli krok, který vede k tomu, že děti nejsou vystavovány nezdravým výrobkům, které mají příliš kalorií či vysoký podíl sacharidů. Škola, kde děti tráví velkou část dne, má být zdravým a stimulujícím prostředím. Ať už z hlediska výuky, instalace vodních fontán či zákazu automatů na sladkosti.

Irena Aldhoon Hainerová

Klinická pediatrička, dětská endokrinoložka a diabetoložka, která se klinicky a vědecky věnuje obezitě u dětí přes dvacet let. Je členkou výboru České obezitologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Působí na Klinice dětí a dorostu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (dětská endokrinologie a diabetologie) a 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy.