"Při komplexním očním vyšetření je možné odhalit nádor hypofýzy, nitrooční nádory, některé druhy leukémie, boreliózu, toxoplazmózu či pásový opar," sdělila primářka oční kliniky. Vyšetřením lze podle ní rozpoznat i počínající autoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči, poté ledviny, srdce, kůži a pohlavní orgány.

Změny se zjišťují na duhovce. U zdravých lidí má jednotnou barvu, vlákna jsou nahuštěná a bez známek porušení. Uvolňování stavby vláken značí občasné zdravotní problémy. Větší sklon k nemoci se projeví odbarvením, barevnou nerovností, pigmentovými ložisky či deformacemi vláken. O bílých skvrnách na duhovce se předpokládá, že vznikají následkem zánětu, přílišného dráždění a stresu. Tmavé skvrny se prý projevují, když některá část těla nepracuje správně.

O změnách zdravotního stavu svědčí podle primářky také oční okolí. Odrážejí se na něm únava, stres a dehydratace. Papírově tenká a vrásčitá kůže prozrazuje, že oči zatěžuje sluneční záření. Velké váčky pod očima mohou značit špatný stav vnitřních orgánů, vodnaté váčky ukazují na špatně pracující ledviny. Kruhy pod očima mohou souviset s vyčerpáním nebo špatnou činností jater, mohou ale být i zcela neškodné a geneticky dané.

Otoky očí se projevují při nedostatečné funkci štítné žlázy. Víčka napuchlá každé ráno svědčí o nedobrém stavu ledvin. Drobné žlutobělavé skvrnky na vnitřním okraji víček prozrazují poruchu metabolismu tuků, kornatění tepen i onemocnění jater.

Při preventivní prohlídce lékař vyšetří ostrost zraku - změří počty dioptrií každého oka a vidění bez brýlí a s nimi. Změřením nitroočního tlaku a periferního vidění odhalí počínající zelený zákal. Zjistí také množství tvorby slz, lze tak odhalit alergii a autoimunitní choroby, příčiny opakovaných zánětů spojivek a endokrinologické nemoci. Po "rozkapání" očí vyšetří lékař oční pozadí, vidí tak případné změny na cévách, které souvisejí s aterosklerózou a vysokým tlakem.