Oftalmologové Očního centra Praha nedávno provedli unikátní operaci zeleného zákalu, který způsobuje trvalé poškození zrakového nervu. Dlouho šlo přitom o onemocnění, jehož příznaky se daly pouze zmírňovat. Odborníci při této operaci, kterou hradilo zdravotní pojištění, využili speciální titanové mikrostenty. Metoda díky těmto trubicovitým implantátům pomáhá pacientům obnovit přirozený odtok tekutin z oka a řídit jejich nitrooční tlak. Zákrok lze spojit i s operací šedého zákalu.

Zákrok není bolestivý
Nerozeznala jsem psa od kufru. Operace očí mi změnila život, říká grafička

Lékaři při operaci zeleného zákalu.Lékaři při operaci zeleného zákalu.Zdroj: Oční centrum Praha

Při vážných onemocněních sítnice mohou lékaři ze zdravotního pojištění provádět i biologickou léčbu. Stále dokonalejší jsou také zobrazovací metody. Kupříkladu stav jednotlivých vrstev sítnice dokážou „očaři“ zjistit díky optické koherentní tomografii. „A to bez invazivního zákroku,“ přiblížil primář centra Radan Zugar. Pacient jen hledí do přístroje.

Odborníci z pražského centra se podílejí i na vývoji umělé inteligence Aireen pro záchyt patologií sítnice: diabetické retinopatie postihující cévy sítnice a degenerace makuly, tedy žluté skvrny, jejíž onemocnění vede ke ztrátě ostrého vidění.

V případě diabetologů je tento screening hrazen ze zdravotního pojištění. Očaři se snaží, aby jej pojišťovny u vybraných pacientů platily i tehdy, když jsou v péči praktiků.

Operace oka. Ilustrační snímek
Unikátní operace. Lékaři v italském Turíně vrátili zrak slepému muži

Pražské pracoviště se podílelo i na vývoji dvou multifokálních čoček, které pacientům umožňují vidět bez brýlí na dálku, střed i čtení. Mohou se díky nim zbavit i cylindrických dioptrií.

Zájem o laser

Na Oční klinice NeoVize zase nedávno poprvé do oka vložili novou unikátní nitrooční fakickou čočku ICL EVO Viva, která je vhodná pro lidi trpící současně krátkozrakostí a presbyopií (dříve nazývanou stařecká vetchozrakost), při níž dochází k degeneraci oční čočky. V případě potřeby je možné fakickou čočku z oka v budoucnu vyjmout.

Podle očních lékařů roste též zájem o laserové operace očí, které podle nich ve výsledku vyjdou levněji než celoživotní náklady na brýle a kontaktní čočky. Pro ilustraci: Pokud člověk vidí špatně na blízko i na dálku a potřebuje multifokální čočky, balení se šesti kusy, které vydrží několik týdnů, ho vyjde od patnácti set do dvou tisíc korun. „Roztok vychází zhruba na dvě stě padesát až čtyři sta korun a výdrž závisí na četnosti užívání,“ uvedla vedoucí optiky OptoVize Brno Kamila Pavlincová.

Vyšetření zraku u specialisty by měl zdravý člověk absolvovat alespoň jednou za dva roky, ideálně ale každý rok.
Potřebujete dioptrické brýle? Nechoďte k lékaři, ale do oční optiky

Cena dioptrických brýlí je různá, od jednotek po vyšší tisíce korun. Pouzdro na čočky stojí třicet korun a vyměňuje se dle potřeby. Oproti tomu zákrok dvou očí vychází asi na 48 tisíc korun s doživotní zárukou – při rozložení částky do dvaceti let tedy na dvě stě korun měsíčně.

Zdroj: DeníkOdborníci doporučují jako nejvhodnější dobu pro zákrok ranou dospělost. „Řídíme se hlavně tím, aby dioptrická vada zastavila kritický silný růst – ten bývá nejvyšší ve školním a pozdním školním věku. Když je vada trochu stabilní, je ideální čas, kdy můžeme operovat. V současnosti to bývá okolo osmnácti let,“ vysvětlila primářka Oční kliniky NeoVize Praha Lucie Valešová.