Věk 18 a více

„Ne každý je vhodným kandidátem k provedení laserového zákroku," říká doktor Petr Novák, hlavní chirurg Refrakčního centra Praha, jednoho z tuzemských pracovišť provádějících laserové operace, a upřesňuje: „Právě proto u nás všichni zájemci nejprve podstoupí zevrubné vyšetření a pohovor s lékařem. Existují totiž patologické stavy oka, u kterých zákrok není možné provádět. Dalšími důležitými kritérii jsou i věk a celkový stav pacienta, onemocnění, se kterými se léčí, a léky, které užívá. To vše by mohlo hojení rohovky po zákroku komplikovat.

Další podmínkou pro absolvování zákroku je věk minimálně 18 let, stabilita vady a nepřítomnost závažných očních či celkových onemocnění. Zákrok není vhodné provádět v těhotenství ani v období kojení."

Ve světě nejrozšířenější, dlouho používanou metodou laserové korekce všech základních dioptrických očních vad je metoda LASIK. Důvod její obliby je zřejmý, stačí shrnout její základní přednosti: bezbolestná, rychlá, s minimální dobou rekonvalescence, spolehlivá a bezpečná. Vlastní laserový zákrok je otázkou několika desítek sekund. Celá operace trvá přibližně 15 minut, vše je prováděno při vědomí pacienta.

Druhý den v práci

Zraková rehabilitace trvá zpravidla jen několik hodin, rychlý a bezbolestný průběh hojení umožňuje návrat k běžným aktivitám už druhý den po operaci.

Oftalmolog Petr Novák připomíná jen několik pooperačních opatření: „Klientům doporučujeme v prvních dnech po operaci oko v žádném případě nemnout, vyvarovat se úderu do oka – nevhodné jsou kontaktní sporty, koupání na koupalištích či v bazénech, sauna, solárium, pobyt v příliš prašném či zakouřeném prostředí… A ženy by asi na týden po operaci měly omezit líčení."

průběh operace

- Nejprve jsou aplikovány kapky pro znecitlivění oka, víčka jsou fixována rozvěračem, takže obavy z mrknutí v nepravou chvíli jsou zbytečné.

- Pacient při operaci necítí žádnou bolest, jeho úkolem je jen klidně ležet a sledovat fixační bod. Poloha oka je v průběhu operace monitorována systémem, který při pohybech upravuje směr laserových pulzů.

- Průběh zákroku je sledován přes mikroskop operatérem, který může v každém okamžiku proces přerušit.

FILIP LUKEŠ