„Případů evidujeme opravdu hodně. Měla jsem i jedno hospitalizované dítě se zápalem plic,“ potvrdila nárůst onemocnění olomoucká praktická lékařka pro děti a dorost Kateřina Dorazilová.
Zdravotnické statistiky infekčních onemocnění v květnu zaznamenaly v Olomouckém kraji 127 případů spály. Například na sousedním Zlínsku nebo v Moravskoslezském kraji podchytily 66 a 76 nemocných. Pro srovnání - loni v květnu byly v Olomouckém kraji jen čtyři případy spály a v roce 2021 žádný.
Odborníci: souvislost s covidem
Odborníci mají vysvětlení. Kloní se k tomu, že letošní nebývalý nárůst spály a spálové angíny u dětí souvisí s pandemií covidu. „Podle mínění odborné společnosti je výskyt ovlivněn nepromořeností vnímavé populace během pandemie onemocnění covid-19, ke kterému přispěla i nastavená vládní opatření - používání respirátorů, omezení sociálních kontaktů,“ poukázala Andrea Škurková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje.

V rámci Olomouckého kraje v květnu řádila spála nejvíce na Olomoucku, kde hygienici evidují 56 nemocných dětí. Následuje Šumpersko s 32 případy. Ostatní okresy měly od 12 do 14 případů.
U spály a spálové angíny je důležitá včasná a vhodná léčba onemocnění, která snižuje riziko komplikací. „V podobě například zánětu středního ucha, srdečního svalu, ledvin nebo kloubů,“ připomněla Škurková.
Potřebné léky chybějí
Lékaři v první linii se ovšem v posledních měsících stále potýkají s výpadky potřebných medikamentů. Situaci jsou nuceni operativně řešit s lékárnami, aby rodič s nemocným dítětem nemusel zbytečně hledat, ve které lékárně a zda vůbec předepsaný lék dostane.
„Lékem první volby je zde penicilin. Jsou s ním však stále problémy. Musíme proto hledat řešení a domlouvat se s lékárnami,“ popisovala olomoucká dětská lékařka.

Spála je infekční onemocnění způsobené streptokokem ze skupiny A. Nejčastěji postihuje děti předškolního a mladšího školního věku. Inkubační doba se u spály pohybuje v intervalu dvou až pěti dnů. „Onemocnění se přenáší kapénkově či přes kontaminované předměty,“ připomněla Škurková.
Mezi klinické příznaky patří horečka, zimnice, bolesti hlavy, v krku, jsou zduřelé uzliny, postupně se na těle objeví vyrážka. „Na onemocnění může upozornit i takzvaný malinový jazyk, který svým vzhledem připomíná malinová zrnka,“ dodala epidemioložka.