„Případů evidujeme opravdu hodně. Měla jsem i jedno hospitalizované dítě se zápalem plic,“ potvrdila nárůst onemocnění olomoucká praktická lékařka pro děti a dorost Kateřina Dorazilová.

Zdravotnické statistiky infekčních onemocnění v květnu zaznamenaly v Olomouckém kraji 127 případů spály. Například na sousedním Zlínsku nebo v Moravskoslezském kraji podchytily 66 a 76 nemocných. Pro srovnání - loni v květnu byly v Olomouckém kraji jen čtyři případy spály a v roce 2021 žádný.

Odborníci: souvislost s covidem

Odborníci mají vysvětlení. Kloní se k tomu, že letošní nebývalý nárůst spály a spálové angíny u dětí souvisí s pandemií covidu. „Podle mínění odborné společnosti je výskyt ovlivněn nepromořeností vnímavé populace během pandemie onemocnění covid-19, ke kterému přispěla i nastavená vládní opatření - používání respirátorů, omezení sociálních kontaktů,“ poukázala Andrea Škurková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje.

Ilustrační snímek
Zásoby na dva měsíce. Vláda schválila novelu zákona, má bránit výpadkům léků

V rámci Olomouckého kraje v květnu řádila spála nejvíce na Olomoucku, kde hygienici evidují 56 nemocných dětí. Následuje Šumpersko s 32 případy. Ostatní okresy měly od 12 do 14 případů.

U spály a spálové angíny je důležitá včasná a vhodná léčba onemocnění, která snižuje riziko komplikací. „V podobě například zánětu středního ucha, srdečního svalu, ledvin nebo kloubů,“ připomněla Škurková.

Potřebné léky chybějí

Lékaři v první linii se ovšem v posledních měsících stále potýkají s výpadky potřebných medikamentů. Situaci jsou nuceni operativně řešit s lékárnami, aby rodič s nemocným dítětem nemusel zbytečně hledat, ve které lékárně a zda vůbec předepsaný lék dostane.

„Lékem první volby je zde penicilin. Jsou s ním však stále problémy. Musíme proto hledat řešení a domlouvat se s lékárnami,“ popisovala olomoucká dětská lékařka.

Duševní napětí děti čím dál častěji řeší sebepoškozováním. Nahromaděné problémy z domova či ze školy a vnitřní pocity způsobí přetlak.
Děti zažívají záchvaty paniky, roste počet sebepoškozování, varují odborníci

Spála je infekční onemocnění způsobené streptokokem ze skupiny A. Nejčastěji postihuje děti předškolního a mladšího školního věku. Inkubační doba se u spály pohybuje v intervalu dvou až pěti dnů. „Onemocnění se přenáší kapénkově či přes kontaminované předměty,“ připomněla Škurková.

Mezi klinické příznaky patří horečka, zimnice, bolesti hlavy, v krku, jsou zduřelé uzliny, postupně se na těle objeví vyrážka. „Na onemocnění může upozornit i takzvaný malinový jazyk, který svým vzhledem připomíná malinová zrnka,“ dodala epidemioložka.