Zdravotní agentura po schůzce svého expertního panelu pro očkování v minulém týdnu zopakovala svoji výzvu vládám bohatých a vakcínami dobře zásobených států kvůli současné přeočkovací kampani třetími dávkami, aby nadále posílaly přebytečné vakcíny do zemí s nízkými příjmy, které z velké části k očkovacím programům stále nemají přístup.

„Jediné, co zastaví nákazu, je očkování,“ řekla agentuře AP vedoucí oddělení imunizace, vakcín a biologických látek WHO Kate O'Brienová. „Jenže my, jak to vypadá, na ty země zapomínáme.“

Mezitím lékový regulátor Evropské unie EMA minulý čtvrtek uvedl, že šíření nové varianty pozorně sleduje a vyhodnocuje, zda bude k boji proti ní zapotřebí nové vakcíny. Světoví výrobci se už nyní předhánějí v podávání informací, za jak dlouho jsou zrovna oni schopni vytvořit novou funkční vakcínu, přičemž, jak podotýká AP, není stále jasné, jestli ji bude vůbec potřeba.

Billie Eilish
Nebýt očkování, na koronavirus bych zemřela, uvedla zpěvačka Billie Eilish

„V této fázi nemáme dostatek dat o dopadu nové varianty na účinnost již schválených vakcín. Ale neustále situaci sledujeme a shromažďujeme důkazy. V každém případě jsme připraveni podniknout rychlé kroky, pokud budou potřeba,“ řekl během online brífinku vedoucí vakcinologického oddělení EMA Marco Cavaleri. Podle jeho slov by evropská agentura během tří až čtyř měsíců mohla být ve fázi schvalování variantní vakcíny proti omikronu. „Časový rozsah počítáme od začátku vývoje do našeho schválení,“ doplnil.

Zelená pro pátou vakcínu

Cavaleri mimo jiné také řekl, že EMA ještě do konce tohoto roku dá zelenou páté vakcíně pro použití v 27 unijních státech. Jedná se produkt americké biotechnologické společnosti Novavax.

Podobné problémy ale netrápí země třetího světa. Řada z nich stále řeší nedostatek vakcín pro první dávky. Měsíce nedostatečných dodávek se během posledních zhruba deseti týdnů podařilo konečně prolomit, a vakcíny se tak dostávají do zemí, které to nutně potřebují.

Hlavní roli v distribuci vakcín do chudých zemí hraje program zdravotnické organizace COVAX. Snahou WHO je v tomto trendu pokračovat. Obavy z preventivního naplňování skladů mají své oprávnění, dělo se to tak i v prvním období po uvolnění očkovacích látek do oběhu. Přes půl roku některé africké státy neviděly ani ampulku.

Lídři, nesyslete

„Jakmile se situace kolem omikronu ještě více vyhrotí, existuje reálné riziko, že bude globální nabídka opět nasměřována pouze do zemí s vysokými příjmy. Ty ovšem budou tyto vakcíny hromadit v jistém smyslu nadbytečně,“ vysvětlovala O'Brienová pro AP. „Takhle viry nefungují. Nebude to fungovat z epidemiologického hlediska a nebude to fungovat ani z hlediska přenosu nákazy. Pokud skutečně nebudeme očkovat ve všech zemích po celém světě, bude se nákaza právě v chudých zemích nadále přenášet, vir bude mít spoustu prostoru a času pro další mutace, a právě odtud pak přijde další varianta."

Většina bohatých států je skálopevně rozhodnuta co nejvíce přiblížit své národy k maximální možné míře proočkovanosti. Jenže zůstává stále mnoho otázek ohledně závažnosti, přenosnosti a odolnosti nové omikronové varianty vůči současným vakcínám. Ta se objevila skoro před dvěma měsíci v jižní Africe. Podle prvních zjištění omikron vykazuje schopnost zásadně rychlejšího šíření než dnes nejrozšířenější varianta delta, která současnou vlnu pandemii ovládá.

Očkování proto covidu.
Plusy a mínusy očkování. Šance na konec covidu stojí proti vedlejším účinkům

O'Brienová proto naléhala na „racionální a globální perspektivu“ a popsala i to, co vlastně zastaví tuto pandemii. „Máme po ruce nástroje, máme možnosti, které můžeme okamžitě udělat. Musíme očkovat po celém světě, nedívat se jen po bezprostředním okolí. Příští dny a týdny ukáží, kterým směrem se svět v boji proti omikronu vydá,“ řekla.

I přes naléhavé upozorňování na nutnost globálního pohledu, WHO jednoznačně říká, že by se všichni lidé, pokud mají tu možnost, měli naočkovat i třetí posilující dávkou. „Je třeba se chránit. Sebe, své blízké. Jsou to vlády zemí, nikoli jednotliví lidé, kdo činí rozhodnutí, která mohou ovlivnit spravedlivou distribuci vakcín do celého světa,“ dodala O'Brienová.