Nikdy jsem nebývala nijak výrazně nemocná, ovšem po porodu se můj život obrátil vzhůru nohama. Celé těhotenství probíhalo relativně bez problémů, pokud pominu ranní nevolnosti. Problém nastal při samotném porodu, kdy se lékaři rozhodli, že z důvodu dlouhého nepostupujícího porodu přistoupí k císařskému řezu. Narodila se nám krásná holčička.

Dva dny poté jsem byla na pokoji, sedla jsem si na postel, že zkusím dceru nakojit, a najednou mě polilo horko, měla jsem knedlík v krku, začala jsem kašlat a dusit se, svíravou bolest na hrudi. Nechápala jsem, co se děje. Snažila jsem se pomalu dýchat a uklidnit se, ale přidalo se k tomu motání hlavy, brnění nohou a celkově mi bylo čím dál hůř.

Zazvonila jsem na sestru, pak přišel i doktor. Udělali mi rentgen hrudníku a echokardiografii a v krvi objevili vysoké hodnoty D Dimerů, což značilo, jak mi vysvětlili, plicní embolii. Vlastně jsem v tu chvíli vůbec netušila, co mi říkají. Okamžitě mě odvezli zpátky na JIP, kde jsem ležela další čtyři dny. Cítila jsem se tam hrozně. Celou dobu jsem myslela na to, že možná umřu a co bude s mojí dcerou. Nikdy jsem necítila tak omračující bolest jako tehdy.

Riziko návratu

Po čtyřech dnech mě převezli zpátky na šestinedělí, kde jsem ještě chvíli ležela. Od lékařů jsem se zpětně dozvěděla, že se mi v levé noze vytvořila krevní sraženina, která se následně uvolnila a postupně se dostala do plic, čímž způsobila embolii. Domů mě propustili s injekcemi heparinu na ředění krve, které si dvakrát denně píchám do břicha. Pravidelně musím chodit na krevní kontroly, aby se případně včas zachytil nějaký problém či komplikace.

Největší riziko, že by se mohla embolie či žilní trombóza opakovat mi hrozí při nějaké operaci, dalším těhotenství nebo při cestě letadlem, takže zatím nevím, jestli někdy budu moct žít bez léků na ředění krve. Lékař říkal, že za pár měsíců bychom mohli vyměnit injekce za tablety warfarinu, což by bylo o něco přijatelnější.

Názor lékaře: MUDr. Martin Herold (primář III. interní-kardiologické kliniky FN Královské Vinohrady)Plicní embolie je akutní a život ohrožující onemocnění, při kterém dochází k náhlému omezení krevního průtoku plicními tepnami. Příčinou je krevní sraženina (trombus). Ta může za určitých okolností vzniknout v žilním systému dolních končetin a pánve. Embolie je pak situace, kdy dojde k uvolnění trombu z místa vzniku a jeho přemístění (embolizaci) do plicních tepen. Pravděpodobnost vzniku této nemoci zvyšuje omezení hybnosti končetin. To se stává po úrazu, operaci, těhotenství, cestování na delší vzdálenosti a také při obezitě.

Srážení krve

Vyšší riziko přinášejí i různé poruchy krevní srážlivosti, zvláště při současném užíváníhormonální antikoncepce. Plicní embolie se projevuje náhle vzniklou dušností, bolestí na hrudi, především při hlubokém dýchání, kašlem, někdy i vykašláváním krve, kolapsem nebo krátkodobou ztrátou vědomí, nízkým krevním tlakem, rychlým pulsem a dechem. Léčebný postup je pak závislý na závažnosti onemocnění.

Používá se protisrážlivá – antikoagulační léčba, obvykle nejprve injekční pomocí heparinu. Poté nemocný užívá tablety warfarinu nebo nově dostupné antikoagulační léky. Délka léčby závisí na příčině vzniku onemocnění a bývá od 3 měsíců až celoživotní.

Pozor na dlouhé cestování

Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je embolie třetí nejčastější příčinou úmrtí na onemocnění srdce a cév. Nejčastějším příznakem je náhlá dušnost, která se vyskytuje až u 90 procent pacientů. Nemoci se někdy přezdívá „tichý zabiják“, protože přichází z ničeho nic.

Srážlivost krve zvyšuje užívání hormonální antikoncepce i kouření. Tromboembolie často vzniká v případě omezení hybnosti dolních končetin – po operaci, i kvůli sádře na noze, v těhotenství nebo po porodu. Rizikové také bývají lety na dlouhé vzdálenosti nebo i cesta autem, kdy jsou nohy ve stále stejné poloze.

Embolie v číslech

  • V roce 2017 bylo v Česku s plicní embolií hospitalizováno 8463 osob. Zemřelo jich 496.
  • Průměrně bylo hospitalizovaným 66 let.
  • Žilní embolie, trombóza nebo zánět žil postihl 5794 Čechů.
  • V západní Evropě zemře na embolii ročně více jak půl milionu lidí.

Tipy pro zdravé srdce

Průběh trombózy či embolie se stravou nedá přímo ovlivnit, ale obezita samozřejmě riziko pro vznik těchto nemocí je. Pokud už jste nemoc prodělali a užíváte warfarin nebo jemu podobné léky na ředění krve, je potřeba omezit potraviny, které obsahují větší množství vitaminu K, které účinek těchto léků ruší.

Z potravy byste určitě měli vyloučit červenou řepu, avokádo, špenát, řapíkatý celer, fazolové lusky, hlávkový salát, zelí, brokolici, kapustu, pórek, papriku i čerstvý hrách. Vyhýbat se úplně nemusíte kořenové zelenině – mrkev, ředkvičky, petržel. Zkusit můžete i některé luštěniny, ale neměly by tvořit základ jídla.

Naopak vám prospěje ovoce – třeba jablka a hrušky, vyhněte se kiwi. Mezi potraviny s nízkým obsahem vitaminu K patří brambory, rýže, těstoviny, ovesné vločky, houby, cuketa, jáhly, ryby, mléčné výrobky i vejce.

Pokud si rádi vaříte bylinkové čaje, rozhodně se poraďte s lékařem, aby bylinky neovlivnily účinnost léků. Nepřehánějte to s alkoholem a rozhodně byste se měli vzdát kouření.

Recept na závěr

Při léčbě plicní embolie nebo žilní trombózy lékem warfarin je potřeba dávat pozor na potraviny s vitaminem K. Houby a cukety se řadí mezi potraviny bezpečné, s nízkým obsahem tohoto vitaminu, takže si vychutnejte jídlo bez obav.

Slané palačinky plněné houbami a cuketouJako první si připravíme těsto na palačinky. Budete potřebovat 220 g hladké mouky, pokud dodržujete bezlepkovou dietu, doporučujeme pohankovou nebo rýžovou mouku. Smícháte mouku se špetkou soli, dvěma vejci a 500 ml mléka. Míchejte, dokud nebudete mít řídké těsto, které necháte chvíli odstát.

Slané palačinky plněné houbami a cuketouZdroj: ShutterstockRozpalte na pánvičce lžíci oleje na smažení, nalijte na pánev trochu těsta a naběračkou ho rozetřete, aby bylo co nejtenčí. Opečte palačinku z obou stran dozlatova.

Náplň do palačinek si připravíte jednoduše. Na pánvi rozehřejete olej a na něm lehce osmahnete 250 g hlívy ústřičné nebo žampionů nakrájených na plátky a 2 menší cukety, rovněž nakrájené. Za 5 minut můžete přidat 1 sklenici rajčatové omáčky (vyberte v obchodě podle vaší chuti). Následně směs osolte, opepřete a můžete jí rovnou plnit palačinky. Pro lepší chuť můžete přidat do směsi i oříšky kešu.

Pokud máte rádi zapečené palačinky, předehřejte troubu na 180 stupňů, smotané palačinky nandejte do zapékací mísy, posypejte je 150 g nastrouhaného sýra (můžete zvolit eidam, čedar, klidně i nivu) a pečte je přibližně 5 minut. Palačinky podávejte horké.