Zatím zde výměna čočky vyjde asi na devadesát tisíc korun, ve Velké Británii v přepočtu přibližně na dvě stě padesát tisíc korun. Proto zmíněný muž není sám, kdo na podobný úkon míří do Česka. Velké rozdíly jsou i v ceně dalších zákroků, kvůli kterým sem cizinci jezdí. Vedle očních operací mají zájem o umělé oplodnění nebo třeba plastiku prsou.

Oční operace v Česku lákají hlavně občany Velké Británie, Irska a Německa. Ti tvoří až sedmdesát procent zahraniční klientely. Hodně sem jezdí také lidé ze severských států. V Očním centru Praha ročně provedou asi deset tisíc operací, přičemž cizinci tvoří přibližně patnáct procent všech klientů.

„Nejčastěji jezdí na refrakční výměnu čoček a operace šedého zákalu s implantací trifokální čočky,“ uvedl ředitel centra Adam Janek.

Plastické chirurgy vyhledává stále více Čechů. Jsou ochotni zaplatit desetitisíce za zákrok.
Češky chtějí větší prsa či jasnější pohled. Za zákrok mohou dát i 70 tisíc

Jedná se většinou o lidi nad padesát let věku. Oceňují kvalitu i asi měsíční čekací lhůtu na zákrok. V Británii totiž mohou na operaci šedého zákalu čekat i dva roky. Z Londýna jsou navíc v Praze letadlem asi za dvě hodiny. „Přímé lety z evropských zemí trvají hodinu až tři,“ konstatovala Tamara Ždiňáková z Beauty in Prague.

Možná protireakce

Kupříkladu na ostravské klinice plastické chirurgie Medicent zahraniční klienty neodmítají, nijak se na ně ale nazaměřují. „Když se nám někdo takový ozve, jsem rád, vše s ním prokonzultuji a pak zákrok provedeme. Jsem ale rád, když vidím lidi i ex post, což u pacientů ze zahraničí bývá docela problém,“ řekl Deníku tamní plastický chirurg Tomáš Kempný.

Medicínské turisty nevyhledávají ani v klinice plastické chirurgie CBP v brněnských Bohunicích. „Chceme si vždy zkontrolovat zdraví klientů. Proto je chceme vidět před zákrokem a po jeho provedení je zveme na kontroly. Zahraniční turisté ale podle našich zkušeností nezřídka chtějí jen přijet, odjet a nic neřešit,“ popsal pro Deník vedoucí kliniky Filip Černoch.

Získat nové milostné kontakty a zadělat na kariérní postup. To jsou dva nejčastější důvody, proč muži po celém světě míří na transplantaci vlasů
Naděje pro plešatějící muže: Transplantace vlasů pomáhá s psychikou i kariérou

Podle lékaře a odborníka na ekonomiku zdravotnictví Pavla Vepřeka medicínská turistika pomáhá lidem v klinikách, které zákroky provádějí. „S českým zdravotnictvím to ale nesouvisí a nijak mu to nepomáhá. My jsme v tom mimochodem břídilové, daleko víc tuto péči poskytují třeba v Indii, kde jsou celé nemocnice specializované například na Angličany,“ sdělil Deníku. Ti tam jezdí proto, že je tam zákroky vyjdou lacino.

Vepřek ale nedovede odhadnout, zda trend medicínské turistiky bude v Česku vzrůstat. „Poptávka mívá svůj strop. V zemích, odkud sem ti lidé jezdí, časem může přijít nějaká místní protireakce. To znamená, že se přizpůsobí tomu, co lidé poptávají a začnou poskytovat finančně dostupnou péči,“ dodal.