WHO krokem reagovala na kritiku, že dosavadní název nemoci je rasistický a stigmatizující. Slovo mpox je přitom zkráceninou anglického označení pro opičí neštovice (monkeypox). Nový název byl zvolen proto, že ho lze i v jiných jazycích snadno vyslovovat a používat.

Opičí neštovice se přenáší na člověka kousnutím či škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). Přenáší se ale i z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.
PŘEHLEDNĚ: Opičí neštovice. Jak jsou nebezpečné a proč nepomůže vakcína

Nemoc, která se původně vyskytovala téměř výhradně v některých regionech Afriky, se jmenuje opičí neštovice proto, že v roce 1958 byla poprvé objevena u opic. S letošními epidemiemi nákazy však opice nemají nic společného. Přenáší se těsným tělesným kontaktem.

Neutrální název 

Podle pravidel WHO ovšem obecně platí, že názvy nemocí by neměly odkazovat na konkrétní země, regiony nebo zvířata. Podobně například po propuknutí pandemie covidu-19, která má patrně původ v čínském Wu-chanu, WHO urychleně zavedla neutrální název, aby zamezila označením jako čínský vir nebo wuchanský vir. Covid je akronym z anglických slov coronavirus disease (koronavirová nákaza). Číslovka 19 znamená, že nemoc se poprvé objevila v roce 2019.

Mpox je poměrně mírné infekční onemocnění, které se letos se prudce rozšířilo po celém světě. Zachyceny byly desetitisíce případů nákazy.