„V posledních dnech skutečně zaznamenáváme nárůst pacientů. Lidem je kvůli horku a velkým výkyvům počasí špatně, stěžují si hlavně na malátnost, bolesti hlavy a klouby. Kromě toho přišla o měsíc dřív i namožená záda zahrádkářů,“ popisuje nápor ve své ordinaci pražský praktický lékař Jan Jelínek.

Objevují se ale i častější případy viróz. Podle Státního zdravotního ústavu lidi nejčastěji trápí takzvané koronaviry, které způsobují běžná nachlazení. Problémy přinášejí i respirační syncyciální viry, které jsou zase zodpovědné za bronchitidy a zápaly plic. Chřipkový vir lékaři zaznamenají asi u deseti procent nemocných.

Důvody, proč jsou viry v těchto dnech tak úspěšné, jsou podle lékaře Bohumila Ždichynce jednoduché: „Suchý a teplý vzduch vysušuje sliznice v nose, takže jsou pak náchylnější k průniku patogenů,“ vysvětluje.

Prevence na talíři

Lidé by proto podle něj měli svou obranyschopnost posilovat. Talíře by si měli obložit ovocem a zeleninou, imunitu pomohou utužit i potravinami bohatými na zinek, selen, kyselinu listovou nebo komplex vitaminů B6. V jídelníčku by proto neměly chybět ořechy, ryby, mořské řasy, luštěniny nebo vejce.

„Důležitá je ovšem také podpora trávicího systému a střevní mikroflóry. Tu zase zlepšíme pojídáním jogurtů, kefíru nebo kysaného zelí,“ doplňuje lékař. Pokud to počasí dovolí, doporučuje pohyb v přírodě, samozřejmě s ohledem na zdravotní stav pacienta.

Klidový režim

Velmi teplé počasí s náhlými výkyvy tlaku totiž bude i nadále pokračovat. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by si lidé měli dávat pozor i v příštích dnech.

Počasí přitom může podle odborníků zatěžovat hlavně lidi s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu. „Jedná se zejména o osoby s kardiovaskulárními chorobami, jedince s nemocemi dýchacího ústrojí a starší občany,“ doplňují meteorologové.

Tito lidé by se podle nich měli vyvarovat jakékoliv zvýšené fyzické a psychické zátěži.