Světová novinkaVyšetření je šetrné, lékaři přitom rychle odhalí možné komplikace po operacích totálních náhrad kloubů. Budějovičtí ortopedi zavedli novinku jako první v ČR, ve světě ji zatím prezentovala jen dvě odborná pracoviště.

Důležité je totiž zjistit, zda za bolest nového umělého kloubu může infekce nebo něco jiného. Léčba se v takových případech diametrálně liší. A právě nové vyšetření snižuje riziko nepřesné diagnózy, lékařům navíc umožňuje včas zvolit správnou strategii léčby.

Příznaky infekce v endopro᠆téze mohou být velmi mírné a těžko se tak dala dosavadními postupy diagnostikovat. „Nové vyšetření se provádí tak, že do kloubu k endoprotéze vpíchneme punkci, odsajeme tekutinu, která tam bývá přítomna, a pošleme ji na různá vyšetření. Jako nejcitlivější a nejperspektivnější se nyní jeví vyšetření alfa – defensinu, což je látka, kterou produkují bílé krvinky. Jejich zvýšená přítomnost ukazuje na to, že je velmi pravděpodobná přítomnost bakterií a tedy infekce v kloubu," vysvětluje ortoped David Musil.

V takovém případě lékaři okamžitě zvolí nejvhodnější terapii. „Rovnou a cíleně můžeme použít správná antibiotika. To má kromě výhod rychlejší léčby také ekonomický přínos. Jeden správně zvolený postup ušetří peníze k používání této diagnostické metody na celý rok," zdůraznil MUDr. David Musil.