Pro většinu lidí je to banální výkon, který mají během několika minut za sebou: vytržení zubu. Pro pacienty s osteoporózou, tedy řídnutím kostí, nebo pokročilou rakovinou plic to ale často znamená fatální problém.

Obyčejný lékařský zákrok se může zvrtnout tak, že se jim rozpadne celá čelist. Důvodem jsou léky, které tito lidé kvůli svým chorobám užívají.

„Jde o skupinu léků známých jako bisfosfonáty. Tyto přípravky pacientům pomáhají od bolesti a zabraňují zbytečným zlomeninám,“ přibližuje expert na léky Josef Suchopár. Při dlouhodobém užívání ale mohou mít i vážné nežádoucí účinky: mohou třeba utlumit přirozenou obnovu kostí.

„Lidem pak začne kostní tkáň odumírat, což může vyústit v obrovský problém. Čelist se může poškodit i při sebemenším stomatologickém výkonu,“ pokračuje Suchopár. Týká se to prý asi jednoho pacienta ze sta.

VĚTŠÍ PREVENCE

Zubaři proto bijí na poplach. Chtějí, aby se takoví pacienti dostali pod větší drobnohled. Volají také po daleko větší prevenci a spolupráci s dalšími specialisty. „Týká se to samozřejmě hlavně onkologů a lékařů zaměřujících se na osteologii,“ uvádí šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Plán, jak při ošetřování takových pacientů postupovat, chce co nejdříve představit ministerstvu zdravotnictví.

Pacientů, kteří užívají bisfosfonáty, totiž skokově přibývá. Třeba řady lidí s řídnutím kostí se jen za posledních deset let rozšířily čtyřnásobně – lékaři jich evidují více než milion. A bude hůř.

„Do budoucna očekáváme epidemii této choroby. Počet nemocných žen se do roku 2050 zvedne o 240 procent, nárůst u mužů bude dokonce o 310 procent,“ potvrdil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Řídnutí kostí totiž postihuje hlavně pokročilé ročníky. A česká populace stárne.

TISÍCE PŘÍPADŮ ROČNĚ

Bobtnají také počty pacientů s rakovinou. Užívání bisfosfonátů se týká hlavně těch, kterým už nádor rozesel po těle metastázy a ty se usadily v kostech. Jde tedy především o pokročilá stadia rakoviny prsu, prostaty a plic. Jen tumorů v plicích přitom každoročně přibudou asi tři procenta. Například v roce 2016 lékaři napočítali celkem 6782 nových případů, většina z nich byla v pokročilém stadiu.

Ministerstvo zdravotnictví se větší kontrole pacientů nebrání. „Je pravda, že riziko nekrózy je u těchto lidí vysoké. Už nyní proto doporučujeme, aby každý stomatologický výkon prováděli těmto pacientům jen specialisté na odpovídajících pracovištích – to znamená čelistní chirurgové ve fakultních nemocnicích,“ řekl k tomu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na místě je podle něj i daleko větší prevence u těchto pacientů.