Důvod: tělo pacienta zaplavil jedovatý kobalt. Právě z tohoto materiálu je umělý kloub vyrobený. „Kovová endoprotéza kyčelního kloubu se opotřebovala – obrousila se drobnými částečkami, které v místě zbyly po předchozí keramické náhradě. V oblasti kyčelního kloubu se pak hromadila kovová drť a způsobila chronickou otravu,“ vysvětluje vedoucí Toxikologického informačního střediska při Všeobecné fakultní nemocnici Daniela Pelclová.

V lékárně v Hostomicích probíhá akce Týden měření plicního věku. Test odhalí možné plicní onemocnění.
Víte jaký je váš plicní věk? Krátké vyšetření může zachránit život

Pacient proto nyní podstupuje náročnou několikaměsíční chelatační léčbu, pomocí které se mu lékaři snaží zátěž kobaltem snižovat. Připravuje se také na další operaci, při níž by mu měli zdravotníci poškozenou kloubní náhradu vyměnit. Pokud všechno dobře dopadne, dostane i nové srdce.

Chyba lékaře

Podle známého ortopeda Pavla Dungla jde o zcela ojedinělý případ. „Kobalt většinou způsobí jen lokální reakce. S celkovou otravou organismu jsem se za padesát let své praxe ani jednou nesetkal,“ uvedl profesor.

Specialista na zdravotní právo Ondřej Dostál dodává, že za otravu pacienta zřejmě může operující lékař. „Pokud se kovový kloub poškodil kvůli tomu, že v místě nechal nějaké částečky původní endoprotézy, tak je to chyba lékaře a zdravotnického zařízení, kde pracuje,“ řekl. Tato nemocnice by proto měla pacientovi kloub znovu vyměnit. Měla by mu také vyplatit odškodnění.

Novou umělou kyčel dostalo v roce 2017 podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky celkem 16 109 českých pacientů. Koleno lékaři vyměnili 12 544 lidem.

Zdravotní pojištění - Ilustrační foto
Změna volby do orgánů pojišťoven? Ovládnou je oligarchové, bojí se lékaři