Podobné prožitky má z opakovaného pobytu na psychiatrii také pětašedesátiletá Hana ze středních Čech, která má diagnostikovanou bipolární afektivní poruchu. Dlouhodobě se léčí, přičemž chvíle, kdy se cítí dobře, se střídají s těmi, kdy je jí na nic. „I když beru pravidelně léky a navštěvuji specialistu, vím, že za zdmi léčebny se kdykoli můžu znovu ocitnout,“ podotkla. Těší ji proto, že tuzemští odborníci z oblasti psychiatrie připravili nová pravidla na užití omezovacích prostředků.

Týká se to především kurtování k lůžkům, ale i dalších opatření, která se při hospitalizaci používají. Podle nového doporučení by například lékaři měli člověka ochrannými pásy přivázat jen na šest hodin v kuse. „U každého typu omezovacího prostředku navrhla pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, který byla ustavena v roce 2019, konkrétní pravidla používání,“ uvedl vědecký sekretář Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, primář Petr Možný.
Přivázat jen na půl hodiny
S tím, že právě například u přivázání pásky k lůžku musí být pacient umístěn mimo přímý kontakt s ostatními. Zároveň na něj musí trvale dohlížet ošetřovatelský personál. Buď přímo, nebo prostřednictvím kamer. „Personál musí každých 30 minut kontrolovat jeho stav a učinit o tom písemný záznam. Maximální délka nepřetržitého omezení ochrannými pásy je šest hodin, poté musí lékař znovu rozhodnout o jeho ukončení či prodloužení,“ uvedl Možný.
Daná pravidla však doposud nemají oporu v legislativě. Při poslední změně zákona totiž zákonodárci nestihli doporučení od psychiatrů zanést mezi paragrafy. Podle slov mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba proto letos ministerstvo plánuje další novelu, kam zváží doporučené postupy v nějaké formě zanést. Ministerští úředníci je každopádně budou šířit a podporovat. Pro pracovníky nemocnic plánují uspořádat sérii školení a kurzů.

Cílem je, aby dnes již přísně regulované omezovací prostředky byly používány ještě transparentněji. Vedle ochranných pásů mezi ně patří kupříkladu i psychofarmaka nebo ochranný kabátek (viz box). Uplatňovány jsou nejen v psychiatrii, ale i jiných medicínských oborech.
Podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky v roce 2020 ošetřili v psychiatrických ambulancích téměř 630 tisíc pacientů, z toho tři pětiny žen a dvě pětiny mužů. Nejvíce jich, stejně jako v předešlých letech, vyhledalo pomoc kvůli neurotickým či stresovým poruchám. V psychiatrických zařízeních bylo v roce 2020 ukončeno téměř 30 tisíc hospitalizací. Nejvíce byli hospitalizováni lidé s problémy spojenými s pitím alkoholu, se schizofrenií či Alzheimerovou chorobou.
Jaké omezovací prostředky smějí lékaři využívat:
• psychofarmaka či podobné léčivé přípravky
• omezení pohybu ochrannými pásy (kurty)
• umístění v místnosti určené k bezpečnému pohybu
• ochranný kabátek
• úchop pacienta
• kombinace výše uvedených omezovacích prostředků
Zdroj: MZ