Máte chuť na předkrm? Co takhle 75 kilogramů kuřecích střev marinovaných ve formalínu, který je jako potravní aditivum zakázaný? Právě tato "pochoutka" se před časem našla v Indonésii, kde se kuřecí střeva konzumují sušená, anebo na špejli.

Je libo zelenější olivy?

Anebo byste si možná rádi zobli italské olivy, které výrobce natřel síranem měďnatým, aby vypadaly zelenější? A co cukr říznutý hnojivem v Súdánu? Na nelegální alkohol míchaný a pálený v Řecku, Británii či Burundi se raději ani neptejte.

Podle mezinárodních policejních agentur Interpol a Europol vydělávají zločinci miliony dolarů ročně tím, že podobné a ještě horší produkty prodávají nic netušícím zákazníkům.

Zločiny na trhu s potravinami

Při nedávných společných operacích skončilo v policejních tenatech zhruba 11.000 tun padělaného a nebezpečného jídla, a bezmála 1000 hektolitrů falešných nápojů. Jde o největší zátahy Interpolu a Europolu, jaké byly kdy provedeny.

"Falešné a nebezpečné potraviny a nápoje ohrožují zdraví a bezpečnost lidí po celém světě, kteří, aniž by cokoli tušili, nakupují toto potenciálně nebezpečné zboží," řekl Michael Ellis, který vede jednotku Interpolu specializující se na zákroky proti pašování nelegálního zboží a padělání.

Padělané čokolády, víno, sardinky aspol.

V Maďarku, Itálii, Litvě a Rumunsku objevili celníci a policisté padělané čokolády, sladkosti a nealkoholické perlivé víno mířící do západní Afriky. V rámci společné globální operace zatkla jihokorejská policie muže, který pašoval potravinové doplňky obsahující škodlivé látky - přesto byly online propagovány jako "čistě přírodní produkty".

Trvalým nebezpečím jsou falešné či nesprávné informace na etiketách produktů, uvádí Interpol. Například v Austrálii byla dodávka arašídů přebalena do jiných sáčků a označena coby dražší piniové oříšky. To ovšem představují krom finančního podvodu i vážné riziko pro osoby trpící těžkou alergií na buráky.

Při dalším zátahu objevila policie v Bolívii skladiště, kde zabavila tisíce plechovek levných sardinek a falešné etikety, které by z nich prostým nalepením vytvořily slavnou peruánskou značku.

Hliník se neodstěhoval do Humpolce, ale do medúz

A ve východní Číně policie zasáhla ve dvou dílnách, kde se čistě z chemických látek vyráběly mořské medúzy, které nikdy moře ani neviděly. Zato obsahovaly vysoké množství takových "lahůdek", jako je hliník.

Medúzy jsou v částech Číny oblíbené především v letních měsících, kdy si je lidé krájejí na tenké plátky do salátu.