Pracuje se samoživitelkami, ženami, které poznaly chudoby, a jejich dětmi. Nebere to tak, že jim pomáhá, ale jako samozřejmost. „I v osobním životě jsem takto nastavená,“ řekla. Ženy v tísni, se kterými pracuje, považuje za hrdinky. „Jsou statečné. Prožily těžké příběhy. Vůbec si nedovedu představit, že bych zvládla projít tím čím ony. Jsem jim morální podporou, průvodkyní, vrbou. Říkají mi, co je trápí, a já se snažím být jim oporou, aby se znovu chytly,“ uvedla.

Vše pak ale záleží na nich. Ženy bývají v azylovém domě zpravidla rok. „I poté se ozývají. Většina je z našeho města, takže je potkávám. Hlásí se ke mně. Často se s nimi zastavím a ptám se, jak se jim daří. Jsem zvědavá, jak se mají,“ řekla. A je ráda, když slyší dobré zprávy.

Přístup s respektem

Danu Kondrovou nominoval do soutěže spolupracovník, jehož slova při slavnostním vyhlašování cen v historických prostorách pražské Novoměstské radnice tlumočila herečka Ilona Svobodová. „Dana vyniká pozitivním naladěním, úsměvem. Ke klientkám a jejich dětem přistupuje s respektem, zná jejich životní příběhy a dokáže na ně adekvátně reagovat,“ uvedla mimo jiné.

V mosteckém azylovém domě se snaží ušít poskytování služeb na míru každé klientce, přičemž Dana Kondrová má nadhled, nápady, je klidnou silou a týmovým hráčem. Práci pečovatelek ocenila také starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. „Všechny zaměstnance v sociálních službách vnímám jako lidské anděly, kteří pomáhají tam, kde je to nesmírně obtížné a zároveň nesmírně potřebné,“ řekla.

Pavla Nepovímová se zachovala duchapřítomně a podle slov hasičů i profesionálně.
Nejsem žádná hrdinka, říká skromně pečovatelka, která zabránila rozšíření požáru

Zdroj: DeníkPodle slov prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého práci pečovatelů a pečovatelek sociální služby vykonává asi sto devět tisíc lidí, z devadesáti procent ženy. „Většinu z nich činí právě pečovatelky. Pracují v domovech pro seniory, v domovech s pečovatelskou službou, azylových domech či terénu,“ řekl Deníku.

Jak uvedl, přesto jsou stále ve stínu zdravotníků. „Třeba v covidu se hodně mluvilo o zdravotních sestrách, což je dobře, ale i pečovatelé jsou nezbytní. Důležití jsou proto, aby lidé mohli zůstat doma. A když už se dostanou do pobytových zařízení, aby i tam mohli žít důstojně. Tato profese ale stále není dostatečně ceněná a viditelná,“ dodal.

Pečovatelky roku 2022

Pobytové služby: Dana Kondrová, Diakonie Českobratrské církve evangelické – Středisko sociální pomoci v Mostě

Terénní služby: Milena Červinková, Pečovatelská služba města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Ambulantní služby: Lenka Musilová, Centrum sociálních služeb pro ženy Pohoda v Bruntále

Sociální pracovník: Kateřina Přibylová, Centrum sociálních služeb v Praze 2

Manažerka: Květoslava Othová, Diakonie Valašské Meziříčí

Akci pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické. Záštitu převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Adamová Pekarová a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

zdroj: https://narodni-cena.apsscr.cz/