Z rodného Hodonína odešla do Prahy, před čtyřmi roky prošla terapeutickou skupinou Kaleidoskop a absolvovala kurs peer konzultanta – tedy člověka, který pracuje s lidmi, jež prožívají něco podobného, co má za sebou on. Zároveň se i odborně vzdělávala. Absolvovala tříleté studium sociální práce na pražské Vyšší odborné škole sociálně právní Jahodovka.

Ilustrační snímek
Dřív byli nemocní, teď sami „léčí“. Lékařům pomáhá nový typ terapeutů

Mezitím začala působit v oblasti, kde může lidem pomoci. „Necítila jsem se úplně na to pomáhat jim odborně. Věděla jsem však, že mohu nabídnout zkušenost s vlastním příběhem. Že můžu předat kousek sebe,“ řekla.

Inspirací druhým

 Lékaři jí stanovili diagnózu, o které ale nechce konkrétněji mluvit. Pracuje pod spolkem Dobré místo, jež sídlí v Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích. Jeho hlavním posláním je vytvořit přiměřená pracovní místa lidem se zdravotním postižením. Adéla vede tamní Peer centrum, řídí tým devíti lidí. Pomáhá pacientům, působí i v terénu. „Mám individuální klienty, s kterými mohu mluvit o svém příběhu. Být jim inspirací v cestě k zotavení,“ uvedla.

 „Naučila jsem se pracovat s emocemi a fungovat v běžném životě tak, abych měla normální práci a zdravé mezilidské vztahy,“ řekla.

Ilustrační snímek
Psychiatr: Kladný vztah k alkoholu se v době tvrdých lockdownů ještě prohloubil

Nepopsatelnou radostí pro ni je, když se jí klientka svěří, že jí sdílení osobního příběhu pomáhá. „Nedávno mi dvacetiletá žena, která myslela na sebevraždu, řekla, že je ráda, když vidí, že já jsem to zvládla. Bála se, že se nedožije ani jednadvaceti, nyní má prý naději, že tu bude i v sedmadvaceti,“ uvedla Adéla. „Dosáhla jsem toho, že mám ráda život,“ uzavřela.