Proč jste se zaměřila zrovna na asijské léčivky?
Začala jsem při zaměstnání studovat Tradiční čínskou medicínu, zaměřila jsem se na iridologii (diagnostiku podle duhovky očí) a diagnostiku jazyka a k tomu jsem doporučovala různé bylinky. A tak mi přišlo samo sebou začít pěstovat své vlastní rostliny a zaměřit se na ty asijské, které dobře snáší naše klimatické podmínky.

Co všechno můžete z oka vyčíst?
Vidím stav plic, močového měchýře, zažívání, ale také klouby, šlachy, vazy. Také se do oka promítá psychická stabilita. Prostě se v duhovce obráží celý člověk.

A jaké „asiatky“ tedy pěstujete?

Především ženšen pětilistý, schizandru, pupečník asijský, anginovník čínský, ašvagandu, dagšen, šišák bajkalský, rehmanii lepkavou, kustovnici čínskou, bacopu monnieri a mnohé další. Ale nejsou to jenom asijské rostliny, pěstuji třeba třapatku nachovou, diviznu, sléz, proskurník, jestřabinu, šantu kočičí. Každý rok sortiment rozšiřují o další byliny, tuto sezónu je úplnou novinkou africká bylina sutherlandia, která působí na zažívací trakt, posiluje dělohu a má i další příznivé účinky na tělo. Kromě toho se lehce pěstuje i v našich podmínkách a krásně kvete.

Prozraďte, jaká je vaše oblíbená rostlina?
Nedám dopustit na ostropestřec, jehož sazeničky máme každoročně v prodeji, a který regeneruje játra. Tělu prospěšná je i lichořeřišnice, která patří k silným přírodním antibiotikům a snažím se ji pro rodinu v létě zařazovat do jídelníčku jako prevenci. Ráda popíjím čaj z ženšenu pětilistého. V naší rodině je oblíbený pro svoji lahodnou chuť meduňkový čaj, ale častěji popíjíme bylinkové směsi, které sama připravuji.

A jaké máte plány do budoucna?
Kromě pěstování léčivých rostlin, které se dají využít ve farmacii, se chceme zaměřiti i na tu vzdělávací část. Šířit mezi lidmi osvětu o bylinách i o přírodě, která si přímo volá o naši pomoc. Ostatně jsem už přednášela na Univerzitě třetího věku u nás v Žatci, přednáším na různých výstavách o bylinách. Naším snem je vybudovat ukázkovou zahradu léčivých bylin.

***

Asijské léčivky

Klanopraška čínská je označována jako všelék. Působí především na centrální nervovou soustavu, srdce a dýchání. Využívají se hlavně její plody, listy mají účinných látek méně. Je prokázané, že má vliv na ostrost vidění.
Pupečník asijský zlepšuje činnost jater a pozitivně působí na hladinu cukru v krvi. Má omlazující účinky, posiluje mozkovou činnost a celkově stimuluje centrální nervový systém. Tlumí příznaky stáří a přispívá k dlouhověkosti.
Ženšen pětilistý má obdobné účinky jako kořen ženšenu. Významně posiluje imunitu. Jeho listy voní a chutnají podobně jako salátová okurka, dají se čerstvé konzumovat. Z listů se připravuje kvalitní zelený čaj, který má vliv na dlouhověkost. Každopádně účinné látky v rostlině působí jak antioxidanty a antistresory.
Ašvaganda zlepšuje imunitní systém a má protizánětlivé účinky, pomáhá tělu zbavovat se stresu. Účinné látky jsou obsaženy v jejím kořenu, listech i plodech. Zajímavostí je, že obsahuje železo, které tělo dokáže vstřebat. V případě, že máme pocit, že se nám nedostává energie, je čas zařadit tuhle silnou ajurvédskou bylinu.

Zdena Nováčková