Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář Petr Chudáček: Bonding neboli pouto maximálně podporujeme

Máme pro vás první díl seriálu z lékařského prostředí příbramské nemocnice. Své dotazy, námitky či připomínky můžete zasílat každý týden na dané téma, o kterém vás budeme předem informovat. Na úvod jsme zavítali do gynekologicko – porodnického oddělení, jehož primářem je Petr Chudáček. V následujícím textu najdete odpovědi na své otázky.

13.11.2013
SDÍLEJ:

Primář příbramské porodnice Petr ChudáčekFoto: Deník/Markéta Jankovská

Po porodu jsem neměla mléko a moje dítě tři dny plakalo hlady, aniž by mu někdo z personálu poskytl umělou výživu. Je to v pořádku? Slyšela jsem, že v jiných nemocnicích děti takto dlouho bez stravy nenechávají.
Donošené, zdravé děťátko je v prvních dnech života vybaveno dostatečnými energetickými zásobami. Současná věda považuje výživu mateřským mlékem za jednoznačně nejlepší. Naprosto přirozený je úbytek váhy o 10 až 12 procent z porodní hmotnosti. Brzy po porodu se v prsech začíná tvořit mlezivo, které je bohaté na bílkoviny, obsahuje bílé krvinky a cenné protilátky. Laktace se plně rozbíhá okolo 3. až 4. dne po porodu. Pro včasný nástup laktace je důležité, aby děťátko bylo přikládáno k prsu často, a to i 8 až 12krát za den, podle jeho potřeby.

Maminky mají někdy obavy z nedostatku mateřského mléka a chtějí děťátku „přilepšit" dokrmem, ale i malé množství mleziva je zpočátku dostačující. Něžná náruč maminky a správná technika přisátí děťátko uklidní. Předčasné zavádění dokrmu umělým mlékem vede často k opoždění nástupu laktace a zbytečně zatěžuje trávicí trakt novorozeného děťátka. Kojení je prevencí řady onemocnění včetně alergií. Naše nemocnice již před časem získala ocenění Baby Friendly Hospital. Dokrm je u nás podáván v indikovaných případech dle ordinace lékaře. Naším cílem je, aby maminky své děti pokud je to možné, plně kojily.

Jak je to momentálně s hrazením nadstandardní péče na vašem oddělení? Po změnách ve vládě nevím, jak se nadstandardní péče vlastně hradí a zda do toho zapadá i pobyt na lepším pokoji.
Nadstandardní zdravotní péče byla sice Ústavním soudem zrušena v červenci letošního roku, ale tato reforma zahrnovala pacientem placené výkony či aplikaci zdravotnických materiálů nad rámec běžného ošetření. Nespadá sem pobyt na jednolůžkovém pokoji s nadstandardním vybavením. Příbramská nemocnice má na svých webových stránkách ceníky všech placených služeb na jednotlivých odděleních a mezi ně patří i pobyt na nadstandardních pokojích.

Plánujete nějakou změnu ohledně pohotovostní služby? Přišla jsem tam se zánětem a čekala jsem téměř 3 hodiny než se mi mohl věnovat lékař, protože přede mnou byla rodička u příjmu.
Vytíženost lékařů o pohotovostní službě bohužel nelze naplánovat. Naprostou většinu pacientek ošetříme bez čekání. Ale porodnická péče a akutní případy vždy budou mít přednost při ošetření. Je na rozhodnutí lékaře jak řadí ošetření pacientů, podle závažnosti jejich zdravotního stavu. V případě souběžných porodů nebo provádění císařského řezu se může čekací doba gynekologické pohotovosti bohužel protáhnout. V těchto případech si obvykle s pacientkami domlouváme ošetření po předpokládaném skončení práce na porodním či operačním sále. Například některé gynekologické obtíže, které se většinou několik dnů rozvíjí, je jistě vhodné včas řešit v ambulanci ošetřujícího gynekologa.

Jak je to s vyžádáním si císařského řezu na místo běžného porodu. Je to možné?
Přání rodiček do té míry, která nepoškodí ani matku ani miminko, vždy respektujeme, ale rozhodnutí o vedení porodu musí vzniknout na základě dialogu mezi porodníkem a rodičkou. Těhotná žena musí být poučena o rizicích spontánního porodu i císařského řezu pro matku i dítě. Císařský řez sebou přináší nemalá rizika a je nutná plná informovanost.

Jaký máte názor na porody v domácím prostředí?
Každá žena má právo rozhodnout se, v jakém prostředí bude rodit. Téma domácích porodů je složité a legislativa ho dostatečně neupravuje. I když je průběh těhotenství fyziologický, to znamená bez jakýchkoli komplikací, nelze dopředu zcela odhadnout, jak bude porod probíhat, zvláště u prvorodiček. Pokud je u porodu doma přítomna porodní asistentka, může předvídat, může Vám pomoci, ale mohou nastat situace, ve kterých se neobejdete bez pomoci lékaře, lékařského zákroku, eventuálně bez celého zdravotnického týmu, přístrojového vybavení a léků. V této situaci je nutný rychlý převoz do nemocnice a někdy může dojít k fatálním následkům, a to i tehdy pokud nastane prodlení i pouze několik minut. Rizika domácího porodu výrazně převyšují nad jeho přínosy. V příbramské porodnici se snažíme maminkám vytvořit co nejpřátelštější prostředí a naslouchat jejich přáním. K tomu nám slouží porodní plány, které jsou dnes běžnou pomůckou pro personál porodnice. Po porodu v porodnici vždy novorozence prohlédne pediatr a kontroluje jeho zdravotní stav po celou dobu pobytu v porodnici. Maminka pak může odcházet s jistotou, že její dítě je v pořádku. V neposlední řadě rady porodních asistentek a lékařů během pobytu v porodnici jsou pro maminky určitě cenné a užitečné pro péči o jejich miminko v domácím prostředí.

Přijímají vaše ambulance nové pacienty? Jsem nespokojená se svou současnou lékařkou a ráda bych přešla jinam, ale není kam.
Problémy s registrací ambulantní gynekologické péče se občas vyskytují a proto je vhodné si dobrovolnou změnu lékaře dobře rozmyslet. Když žena neuspěje s registrací, může se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu s dotazem, kterého gynekologa jí doporučí. V ambulancích gynekologicko porodnického oddělení pacientky také registrujeme, ale vzhledem k řadě jiných pracovních povinností na oddělení, operačních sálech, absolvování školení a stáží apod., se často lékaři při péči o pacientky zastupují, s čímž je třeba počítat.

Musím pochválit porodní asistentky a celý personál na porodním sále, péče byla fantastická, ale na oddělení šestinedělí by bylo zapotřebí vyměnit několik sester hlavně z řad starších ročníků. Tam jsem se již setkala s neochotou a někdy jsem měla pocit, že jako prvorodička dost obtěžuji.
Především Vám děkujeme za pochvalu. Vždy se snažíme o to, aby se maminky v naší porodnici cítily co nejlépe a odnášely si ty nejhezčí zážitky z příchodu na svět jejich miminka. Práce porodní asistentky je velmi náročná a porodní asistentky se snaží pečovat co nejlépe o všechny maminky na oddělení. Jsme jen lidé, a proto si myslím, že někdo z nás výjimečně nepůsobí na ostatní vždy optimistickým, přívětivým a pozitivním dojmem. Stávat by se to ale nemělo. Působí na to mnoho faktorů, jedním je i velká vytíženost porodních asistentek. Doufám, že při příštím pobytu na našem oddělení budete mít pouze příjemné a pozitivní zážitky.

Chtěla bych se zeptat na předporodní kurzy pro maminky i tatínky. Jak dlouho před porodem se musíme přihlásit a podobně?
Předporodní kurzy se konají vždy první a druhé úterý v měsíci a jsou určeny pro nastávající maminky a samozřejmě i tatínky. První lekce je zaměřena na průběh porodu, vede ji porodní asistentka a druhá lekce je zaměřena na péči o novorozence a kojení a vede ji dětská sestra. Kurzy doporučujeme absolvovat po 30. týdnu těhotenství a na tyto kurzy se nemusíte objednávat. Pokud byste se chtěla seznámit s prostředím porodního sálu a oddělení šestinedělí, doporučuji Vám jejich prohlídku, která se koná každé pondělí od 14:30 hodin a začíná na porodním sále. Kontaktovat nás můžete na čísle 318 641 302.

Zajímal by mne postoj personálu příbramské porodnice k bondingu. Je zde umožněn a v jakém rozsahu se provádí?
Porodní asistentky i lékaři v příbramské porodnici maximálně podporují bonding bezprostředně po narození miminka. Bonding znamená vytváření pouta již první vteřiny po narození mezi maminkou a miminkem. Pokud je miminko po narození v pořádku a je to přání maminky, vždy bonding provádíme. Bonding nelze provádět bezprostředně po porodu císařským řezem, ale i v těchto případech se snažíme, aby maminka a její novorozené dítě byli v kontaktu co nejdříve, anebo je možné, že při bondingu maminku v prvních chvílích života děťátka nahradí tatínek.

Nyní posílejte otázky primáři urologického oddělení Pavlu HankoviDalší díl seriálu otázek a odpovědí se bude týkat urologického oddělení, jemuž šéfuje primář Pavel Hanek. Máte podezření na bolesti v oblasti ledvin a chcete se před cestou k lékaři na něco zeptat? Čekali jste dlouho na ošetření? Nebo máte špatné či dobré zkušenosti s přístupem personálu? Své dotazy a připomínky posílejte na mailovou adresu redakce: redakce.pribramsky.cz, a to do čtvrtečního odpoledne. Odpovědi a reakce primáře Pavla Hanka si pak přečtete za týden v Příbramském deníku a také na našem webu. 

Autor: Redakce

13.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Těsný únik. Řidič osobního vozu v protisměru neměl proti předjíždějícímu kamionu jinou možnost než zastavit mimo vozovku. Jinak by riskoval fatální čelní střet.
12

VIDEO: Předjíždění kamionů jako kilometrový hazard se smrtí

Bývalá politická vězenkyně Mária Matejčíková převzala 17. listopadu v pražském Národním divadle Cenu Paměti národa. Gratuluje jí moderátor večera Martin Veselovský.

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Extraliga po 22. kole: Sparta konečně vítězně. Derby severu pro Vervu

/FOTOGALERIE/ Jedni se po reprezentační přestávce zvedají, druhým to skřípe. Mluvit by o tom mohla brněnská Kometa, která ve středu doma padla s Pardubicemi a v pátek doma nestačila 1:3 na Vítkovice. Pád pokračuje i v Mladé Boleslavi, kde vedení dnes odvolalo trenéra Augustu. Proti Hradci tak tým vedla dvojice asistentů Žabka – Ujčík, ale ani to na výhru nestačilo.

Pražská zoo přivítala nový přírůstek. Mládě guerézy pláštíkové

Mládě guerézy pláštíkové se narodilo v úterý v Zoo Praha. Návštěvníci jej mohou už nyní vidět v expozici těchto primátů, která se nachází v dolní části zoologické zahrady na Opičích ostrovech. Přírůstek má bílou barvu a krátkou kudrnatou srst, kontrastující s rodiči.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Univerzita Karlova ocenila vynikajícího učitele a vzdělávací počin

Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT