Herečka a zpěvačka Světlana Nálepková se snaží všem potížím, plynoucím z nedostatku tekutin v těle vyhnout: „Já jsem velký „pitec“, takže piji opravdu hodně. Vyhýbám se sladkým vodám a střídám pramenitou vodu, kterou miluji, s minerální vodou, protože vím, že mi dodá minerály a další prospěšné látky.“ Herečka se nám svěřila během březnové oslavy Světového dne vody, kterou pořádalo Národní muzeum.
Proč dodržovat pitný režim a kolik pít vody?
Vyhlašovalo také uzavření nového partnerství společně s Mattoni, takže došlo i na téma minerálních vod. Světlana Nálepková střídá pití pramenité a minerální vody, v horkých dnech ale minerálky přidá víc a preferuje její neperlivou variantu.
Lucie Šlégrová pije minerálku každý den
Důsledně na přísun tekutin dbá i Lucie Šlégrová, manželka našeho slavného hokejisty Jiřího Šlégra: „Důležitost pitného režimu jsem začala více registrovat a vnímat v roce 2005, kdy jsem vyhrála Miss a získala jsem roční pitný režim. A čím jsem starší, tím více se snažím dbát o své zdraví a své tělo, takže kladu větší důraz i na svůj pitný režim. Minerálku do něj zařazuji každý den. A ke správnému pitnému režimu se snažíme vést i naše děti.“
Minerální vody má Lucie Šlégrová nejraději ty neperlivé.
Láďa Hruška se zalévá každý večer
Česká farmaceutka, modelka a vítězka Miss České republiky pro rok 2004 Jana Doleželová má ráda čistou vodou s citronem a mátou. Zároveň maximálně omezuje alkoholické, sladké a kofeinové nápoje. Minerální vody si dává každý den tak půl litru a nejraději má jemně perlivou.
To Láďa Hruška, televizní reportér a autor kuchařských knih, který také přišel oslavit Světový den vody do Národního muzea, naopak rád kombinuje minerálku se sklenkou kvalitního vína.
„Mé první kroky vedou každé ráno ke sklenici vody s citronem. A večer za odměnu, abych se zalil, abych neuschnul a aby Hruška stále kvetl a dával plody, zakončuji den sklenkou dobrého suchého vína, kterou dolévám perlivou mattonkou,“ popsal svůj pitný režim Láďa Hruška.
Tělo minerální látky potřebuje
Proč celebrity tolik fandí minerálním vodám? Minerální vody jsou tím nejkvalitnějším a nejčistším nápojem, který si lze dopřát. „Zdroje minerálních vod mají vyhlášená ochranná pásma, kde jsou zakázány činnosti, které by mohly ohrozit podzemní zdroje a většina z nich se nachází v chráněných oblastech,“ vysvětluje Jana Ježková, uznávaná balneotechničku a předsedkyni Svazu minerálních vod a dodává, že podzemní vody se dělí do několika kategorií – především na pramenité a minerální.

Zásadní rozdíl mezi nimi spočívá v prokazatelných fyziologických účincích, které mají minerální vody na lidský organismus. Minerálky doplňují tělu chybějící minerální látky, které lidský organismus potřebuje – například hořčík, vápník, zinek, draslík nebo fluor.
V této formě jsou pro tělo lépe vstřebatelné než z jiných druhů potravin.
Pitný režim nejen v létě:
Pro každodenní pitný režim se hodí vody s nízkou a střední mineralizací do 1000 miligramů na litr. Jejich konzumaci proto není potřeba omezovat ani je není třeba střídat. Jak upřesňuje web Aqualife Institutu, při fyzické zátěži či během letního období je potřeba rychle doplnit minerály, k těmto účelům jsou vhodné středně či silně mineralizované minerální vody.
Léčivé minerální vody s velmi silnou mineralizací jsou zvláštní kategorií a vyskytují se zejména v lázních, nebo je možné je zakoupit v lékárně. Tyto vody by měly být užívány při konkrétních onemocněních k léčebným účelům na doporučení lékaře.
Kolik tekutin je vhodné za den vypít?
Prvním příznakem nedostatku tekutin bývá žízeň. Ta už je však varovným signálem, protože se objevuje až v okamžiku, kdy tělo ztratilo 1–2 % tekutin. To znamená, že je nutné pít, aby k pocitu žízně vůbec nedošlo.

Jak radí lékárník Jan Bureš z lékáren Dr. Max, za běžných podmínek lze denní potřebu tekutin vypočítat tímto jednoduchým způsobem: 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti. To znamená, že pokud vážíte 70 kg, vypočítáte svou průměrnou denní potřebu tekutin takto: 70 : 15 = 4,7 ➪ 4,7 × 0,5 = 2,3 litru.
Kalkulačka pitného režimu
Takto vypočítaná průměrná potřeba tekutin je ale ovlivněna řadou dalších faktorů. V mnoha situacích, jakou představují například zvýšená fyzická zátěž nebo sportovní trénink, se musí pít ještě více.

Potřeba tekutin totiž závisí na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy, na tělesné aktivitě, na teplotě a vlhkosti prostředí, na tom, jaké má na sobě člověk oblečení, jaká je jeho teplota těla, i na aktuálním zdravotním stavu. Pokud si chcete svou dnešní přibližnou potřebu tekutin spočítat, můžete vyzkoušet kalkulačku pitného režimu.