I letos nabízel Stan proti melanomu možnost vyšetření pokožky zdarma ve třech městech republiky. Po dvou dnech v Praze se přestěhoval na jeden den do Brna a poté na stejně dlouhou dobu do Ostravy. Celkem jím ve všech třech lokalitách prošlo 4194 klientů, u kterých bylo diagnostikováno 47 melanomů, 94 bazaliomů a 17 spinaliomů. Celkem jde tedy přesně o 158 případů zhoubných nádorů.

V roce 2017 bylo stejných zjištění 151, předloni 97. I s ohledem na počet vyšetřených návštěvníků tak výskyt zjištěných zhoubných nádorů neustále roste. V roce 2016 činil průměr jeden diagnostikovaný nádor na 0,02 klienta, o rok později na 0,03 a letos už na 0,04.

„Až dvě třetiny kožních nádorů vznikají kvůli tomu, že se lidé vystavují škodlivému slunečnímu záření,“ upozorňuje MUDr. Gabriel Pallay, ředitel odborného rozvoje lékáren Dr.Max.

„Kožní nádory nejvíce ohrožují osoby s kožním fototypem I až II, což jsou lidé se světlou pletí, jichž žije v Česku patnáct procent. I když úmrtnost na rakovinu kůže neroste tak strmě jako její výskyt, i nadále patří právě melanom k nejfatálnějším nádorům. Ročně na něj v Česku zemře přes 430 pacientů,“ prozrazuje alarmující statistiku.

Kůže reaguje na vlivy prostředí jako první

V posledních letech se tak lékárny Dr.Max i z tohoto důvodu zaměřily na péči o pokožku systematicky. Asi v sedmi desítkách z nich fungují dermocentra, velmi široký je rovněž sortiment léčivé dermokosmetiky či přípravků na ochranu kůže před sluncem. Tato kategorie produktů je nejžádanější jak v klasických lékárnách, tak i v e-shopu.

„Kůže je největší lidský orgán, má řadu významných funkcí a jako první reaguje na fyzikální, chemické nebo biologické vlivy vnějšího prostředí. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč naše lékárníky i další personál důkladně a kontinuálně v oblasti dermatologie vzděláváme,“ vysvětluje Pallay.

„Lékárníci také upozorňují pacienty, pokud jsou jejich léky či doplňky stravy spojeny s rizikem fototoxicity či fotoalergie a hrozí riziko nežádoucí kožní reakce. Stan proti melanomu je pro Dr.Max přirozeným odborným partnerem, protože lékárny jsou v rámci ČR nejrozšířenějším zdravotnickým zařízením a neposkytují zdravotní péči nárazově, nýbrž permanentně,“ dodává.

Hlavním organizátorem Stanu proti melanomu byla – pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z. s. – Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která funguje ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava. Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách.