„Pacientky, které léčbu neplodnosti nesou po psychické stránce těžce a stresují se, u nás otěhotní stejně často jako ženy, které jsou takříkajíc v pohodě,“ uvedla specialistka na léčbu neplodnosti, lékařka Jana Daňková Kučerová z ostravské kliniky Reprofit.

Problém je podle lékařů velmi často skryt ve fyzickém zdravotním stavu páru. A jak připouštějí, často i v očekáváních, která nemají mnoho společného s realitou. „Na denním pořádku jsou situace, kdy do ordinace vkročí pětačtyřicetiletá žena s tím, že chce dítě, a je nemile překvapena zjištěním, že toho lze dosáhnout jen s darovanými vajíčky,“ sdělil lékař Štěpán Machač z olomoucké IVF Clinic. Podle něj je šance, že se podaří otěhotnět čtyřicetileté ženě pomocí vlastních vajíček, jen desetiprocentní.

Přesto existuje řada případů, kdy roli psychiky nelze podceňovat. Klíčová může být naopak u párů, které jsou jinak zdravotněv pořádku. Ty se v případě problému mohou obracet na takzvané fertility (plodnost pozn. red.) kouče, se kterými kliniky asistované reprodukce často spolupracují. „Přichází k nám páry, kterým je třicet let nebo i méně, a o dítě se snaží bez výsledku už dlouhou dobu. Přitom všechna vyšetření ukazují, že zdravotně jsou naprosto v pořádku,“ popsala zkušenosti ze své praxe fertility koučka Renata Novická.

Nejčastěji podle ní stojí za neschopností počít dítě trauma, často z dětství a spojené s násilím ve vlastní rodině. „Emoční zranění si s sebou člověk nese celý život a tělo na to reaguje, vzniká v něm často stres, mění se hormonální hladiny a zastavují plodnost,“ nastínila tento problém Novická. Tělo se podle koučky proti početí v podstatě zablokuje. Podobné je to i s případy, kdy ženy podstupují umělé oplodnění několikrát bez úspěchu. „Některé pacientky se bojí bolesti, jiné berou tuto metodu jako osobní selhání,“ poznamenala Novická.

Metody, se kterými fertility koučové pracují na nápravě psychiky, jsou různé. Nezahrnují jen psychoterapii s vypovídáním, ale také to může být jemné fyzické cvičení, hypnóza nebo meditace a další praktiky. Účinek u jinak zdravých lidí bývá podle Novické obvykle velmi rychlý. „Počne naprostá většina z párů, které se rozhodnou na speciální terapii nastoupit. Ať už přirozenou cestou, nebo tím, že přijmou možnost umělého oplodnění, dítě nakonec získají,“ uzavřela odbornice.