Petr Messany, který patří mezi přední české astrology, říká: „Astrologie je filozofie přírody a my jsme její součástí. Proto se podle postavení planet můžeme podívat na životní dráhu. Životní osudy jsou určeny drahou nebeských těles, ale to neznamená, že svůj osud neovlivníme. Měli bychom hledat naplnění naší životní cesty a ne bojovat s osudem. Astrologie je zde již od nejstarších civilizací. Za těch pár tisíciletí ušla řádný kus cesty.“

Petr Messany se astrologii věnuje již 40 let. Je to jeho koníček i, jak říká, poslání. Zabývá se humanistickou, transpersonální astrologií, a proto jeho výklady mají zároveň psychologický i racionální podklad pro pochopení a řešení životních problémů.

Dobrý horoskop dá práci

Petr Messany nepatří mezi ty, kteří chrlí horoskopy jako na běžícím pásu. „Aby byl horoskop věrohodný, je potřeba jeho sestavení věnovat značné úsilí a čas,“ říká.

„Výklad horoskopu a pochopení astrologie spočívá ze 60 procent v matematice, tedy ve vědě, která dokáže údaje poskytované hvězdami spočítat. Ze 30 procent je astrologie uměním snažícím se všechny výpočty zajímavě a přitažlivě zprostředkovat. Zbývajících deset procent pak patří hvězdopravcově intuici. Tu má každý člověk uloženu někde vzadu. Tedy – pokud mu ji civilizace nepřeválcovala.“

Cesta k astrologii

A jak se Petr Messany k astrologii dostal? „Někdo se astrologem narodí, jiný se jím stane. Jsou i takoví, kteří si spočítají, že je to výhodný obchod a přistupují k astrologii tržně. Pokud jde o mě, k této disciplíně jsem trošku přičichl už v dětství,“ vysvětluje Petr Messany.

„Moje babička, maďarská grófka, se po první světové válce odstěhovala do Čech. V mládí se na statcích jejího rodu objevovali kočovní cikáni, kteří četli z ruky, vykládali karty a uměli předpovídat různé věci. Babička mnohé z toho pochytila, a protože jsme oba ve znamení Střelce, velice dobře jsem jí vnitřně rozuměl. Pořád jsem se točil kolem ní, a to i ve chvílích, kdy vykládala sousedkám karty nebo jim hádala z ruky. Babička mě naučila i vařit,“ popisuje Petr Messany.

A jak to souvisí s astrologií? „Kdo se zajímá o zdraví, musí správně stolovat. V astrologii se vaří podle znamení strávníka a podle produktů, které jsou v daném znamení v přírodě k mání. Pokud to dodržujeme, nemůžeme přejít hranici, kdy tělo má strach, že o něco přijde, a začne hromadit – tedy tloustnout,“ říká Petr Messany.

Jiří Humplík