Neúspěšný uchazeč, který s výsledkem tendru nesouhlasil, tedy cestovní kancelář Adriatic Curatio, se proto obrátil na soud. A uspěl. Krajský soud v Ostravě na konci února shledal, že vítězná firma Kovotour plus skutečně postupovala „nekalosoutěžně“. K tomuto jednání se nyní musí veřejně přiznat. Rozhodnutí soudu ale ještě není pravomocné.

Právní zástupce firmy Kovotour plus Tomáš Kravčík ale uvedl, že se společnost proti rozhodnutí odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Všeobecná zdravotní pojišťovna před šesti lety vybírala dodavatele, který zajistí dětským astmatikům ozdravné pobyty u moře. Čtvrtmiliardovou zakázku na Mořského koníka nakonec svěřila společnosti Kovotour plus. Jenomže výběr vzbudil obrovský rozruch. Existovala totiž pochybnost, jestli vítězná firma nezískala tendr jen proto, že do přihlášky uvedla nepravdivé údaje. Ty se měly týkat počtu dvoulůžkových pokojů v řeckém hotelu. 
Toto podezření vyjádřil jak neúspěšný uchazeč o zakázku, tak i členové správní rady VZP. 

„Tendr byl podle nás zmanipulovaný,“ řekl šéf cestovky Adriatic Curatio Petr Honek. Tehdejší radní pojišťovny Igor Nykl zase přiznal: „Inspekční cesta skutečně ukázala, že to s lůžky není tak, jak má být.“ Kriminalisté jim nakonec dali za pravdu. 

V policejním usnesení, pod nímž je podepsán komisař Tomáš Tkáč, skutečně stojí, že ačkoliv společnost Kovotour plus naslibovala v čestném prohlášení 205 dvoulůžkových pokojů, ve skutečnosti jich mohla nabídnout jen 130. „Co se týká kapacity a počtu pokojů, disponuje hotel Poseidon jen 130 dvoulůžkovými pokoji,“ odkazuje na informaci z Interpolu Athény Tkáč. 

K podvodu tedy podle něj opravdu dojít mohlo. „Trestného činu podvodu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, a způsobí tak na cizím majetku značnou škodu,“ píše Tkáč. Problém ale je, že VZP před policií prohlásila, že jí žádná škoda nevznikla. A to přesto, že z veřejných peněz vydala 205 milionů korun za daleko méně kvalitní služby, než původně předpokládala. Policie proto případ odložila. 

Policie měla pracovat

To se ale nezdá právníkům. „To, jestli škoda vznikla, není otázka pouze prohlášení VZP. Mělo by to být předmětem ně-jakého šetření, které by to prověřilo. To odůvodnění je tedy nedostatečné,“ uvedl právník Ondřej Dostál. 

Mluvčí VZP Oldřich Tichý na otázku Deníku, jak je možné, že VZP nevznikla žádná škoda, když kvůli lži jednoho z uchazečů zaplatila stamiliony za méně kvalitní služby, neodpověděl. „VZP nepřísluší komentovat usnesení orgánů činných v trestním řízení,“ napsal Tichý. Právní zástupce firmy Kovotour plus Tomáš Kravčík sdělil, že se společnost proti rozhodnutí krajského soudu odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci.