Jen máloco Čechy zabíjí s takovou silou a rychlostí jako cigarety: každý den zemře na následky kouření asi šedesát lidí. Než svým chorobám podlehnou, zaplatí pojišťovny za jejich léčbu dvacet miliard korun. Rok co rok.

Ilustrační foto.
Nebezpečné léky. Stát zveřejnil seznam podezřelých apatyk

Státní zdravotní ústav se proto pokoušel zjistit, co pojišťovny proti kouření dělají. Poslal jim stručný dotazník. Výsledek: ze sedmi zdravotních pojišťoven přispívají na odvykání kouření jenom dvě. „Ostatní to zřejmě nepovažují za důležité,“ zhodnotila výsledky Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Srovnání zdravotních pojišťoven.Zdroj: Deník

Léčbu závislosti na tabáku podporuje Oborová zdravotní pojišťovna a VZP. „My třeba poskytujeme příspěvek na volně prodejné léky k odvykání kouření,“ přiblížila Helena Damovská z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zájem o léčbu lidé mají. K tomu, že by raději nekouřilo, se během průzkumu přiznalo  1,4 milionu kuřáků ze 2 milionů. Bez pomoci to ale zvládne jen 5 procent z nich.

Velké rozdíly

Nejde ale jenom o kouření. Podobně jsou na tom pojišťovny i v dalších preventivních programech. Ze statistiky vyplývá, že průměrná roční částka, kterou pošlou na prevenci svého klienta, je pouhých 54 korun. Podle propočtů Státního zdravotního ústavu přitom každá koruna investovaná do prevence v budoucnu uspoří deset korun na léčení.

Rozdíly v přístupech jednotlivých pojišťoven jsou obrovské: zatímco VZP pošle  pojištěnci na prevenci pouhých 39 korun ročně, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda nebo Oborová zdravotní pojišťovna vyplatí více než dvojnásobek. Tedy více než 90 korun.

Kolenní kloub. Ilustrační snímek
Češi vyvinuli unikátní endoprotézu. Sama zavolá lékaři, když je problém

Kromě příspěvků na odvykání kouření peníze putují  na vyšetření očí, podezřelých znamének či krevního tlaku. „Loni jsme to začali nabízet dokonce na náměstích měst či v obchodních centrech,“ přibližuje některé z programů mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Mario Böhme. I tak se ale preventivnímu vyšetření podrobilo jen 1,5 procenta pojištěnců.

Nárůst civilizačních chorob

Podle Státního zdravotního ústavu třetina české populace kouří a více než 57 procent lidí trpí nadváhou či obezitou. To přispívá k obrovskému nárůstu civilizačních nemocí. Například pacientů s cukrovkou přibude v následujících pěti letech milion, tvrdí prognostici z ústavu. Civilizační choroby tak spolykají 80 procent všech peněz z balíku na zdravotnictví – konkrétně 230 z celkových 290 miliard korun.

„Pokud by se díky preventivním programům podařilo snížit výskyt civilizačních chorob o pět procent, zdravotnictví by uspořilo kolem deseti miliard korun ročně. O dalších deset miliard by se zvedl také hrubý domácí produkt, protože lidé by pracovali, platili daně a nepobírali nemocenskou a sociální dávky,“ uvádí Státní zdravotní ústav.

Ilustrační foto.
Novou ledvinu dostává víc lidí. Pojišťovnám se to vyplácí