Podle oficiálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky loni skončila v červených číslech více než čtvrtina špitálů. Závazky včas nedokázala zaplatit třetina nemocnic. A dluhy, které se jim nedařilo umořit ani po jednom celém roce, nabobtnaly na 178 milionů korun.

„Přitom jde o oficiální čísla, která jsou poněkud zkrášlená. Ve skutečnosti je zadlužená až polovina malých a středních nemocnic,“ tvrdí Fiala.

Rekordní přebytky

Na účtech pojišťoven se přitom hromadí přebytky. Ekonomové očekávají, že do konce roku překonají historický rekord z počátku roku 2009, kdy se na účtech pojišťoven nacházely rezervy okolo čtyřiceti miliard korun.

Jak si vedou české nemocnice?„Ministerstvo zdravotnictví ale na náš apel, že se šetření může odrazit na pacientech, vůbec neslyší. Stále jen opakuje, že jsme se mohli na úhradách poprvé s pojišťovnami dohodnout sami. Jenomže my jsme byli k této hanebné dohodě donuceni. Nebylo kam se odvolat,“ stěžuje si Fiala. Úhrady nemocnic tak podle něj příští rok stoupnou kvůli tříprocentní inflaci jen o dvě procenta oproti předchozímu roku. 

Změna odměňování

Zadlužení špitálů se tak podle něj bude i nadále prohlubovat. Nejhorší situace přitom panuje v příhraničních oblastech, jako je třeba Karlovarský kraj. To je podle Fialy dáno hlavně malým obratem pa-cientů – region se pozvolna vylidňuje. Svou roli sehrává také přeplácení zdravotníků, kteří se do příhraničních oblastí nehrnou. „Nemocnice tam ale zrušit nemůžete, protože Liberec všechno sám neutáhne,“ zhodnotil stav Fiala.

Vedení resortu ale situaci tak černě nevidí. Pokud jsou špitály zadlužené, může za to prý hlavně management. „U přímo řízených nemocnic to ukázaly ministerské kontroly,“ uvedla mluvčí Gabriela Štěpanyová. 

Zhruba za dva roky by navíc podle ní měly hospodaření špitálů narovnat takzvané „platby na diagnózu“. To znamená, že už nemocnice nebudou dostávat určitý balík peněz na rok, ale pojišťovna jim zaplatí jen to, co skutečně odpracovaly. „Základní sazby napříč všemi poskytovateli se také sjednotí,“ doplnila Štěpanyová. Dnes se totiž mohou úhrady za stejnou péči lišit v jednotlivých špitálech i trojnásobně. To, že nemocnice skončila v plusu, tedy často ovlivňuje právě výhodná dohoda s pojišťovnou.