Příčin je přitom podle odborníků celá řada. Patří mezi ně psychické zábrany, stres, duševní nemoci, neurologická postižení, onemocnění prostaty nebo diabetes. Hlavní a nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je ale onemocnění cév. Podle angiologa Jiřího Matušky je často na vině ateroskleróza.
„Nezahrnuje totiž jen postižení srdce nebo mozkovou mrtvici. Ateroskleróza postihuje až v jedné třetině případů i tepny pánve a dolních končetin. Zatímco postižení tepen dolních končetin se projevuje jako kulhání s bolestí v lýtku při běžné chůzi, nedokrevnost malé pánve se projevuje ,kulháním vzácného pánského zařízení', které vyžaduje pro získání patřičného tvaru celkem velký přísun krve. Pokud je někde mezi srdcem a malou pánví překážka, pak tento přísun vázne," vysvětlil.
Návštěva cévního internisty
Počet případů, ve kterých je u erektilních poruch na vinně cévní onemocnění, se pohybuje okolo 60 procent. I proto by měli pánové kromě návštěvy urologa zvážit i cestu k cévnímu internistovi.
V Česku se nachází přes 60 angiologických ambulancí v terénu, další jsou součástí nemocničních zařízení. S jistotou naleznete pracoviště cévního specialisty v každém krajském městě. Při návštěvě se navíc pacient obejde bez žádanky od praktika, a tím se vyhne vysvětlování intimních obtíží. „Vyšetřujeme pacienty ultrazvukem, tudíž bez fyzického nepohodlí. Navíc, pokud u pacienta zjistíme i postižení jiných cév v těle, můžeme jej začít řešit. Přes polovinu pacientů s aterosklerózou tepen dolních končetin a pánve má i formu postižení srdečních nebo mozkových tepen. Vyšetření u angiologa tak může zabránit infarktu, mrtvici či amputaci končetiny. Nemoci oběhového systému jsou příčinou více než poloviny úmrtí v ČR, takže se s trochou nadsázky dá říct, že léčba poruchy funkce penisu může zachránit i život," uvedl Matuška.
Léčba poruchy erekce navíc u některých pacientů nezatíží jejich peněženku. Často se léčí medikamenty, na kterých mohou ušetřit klienti. Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí finanční příspěvek na léčbu erektilní dysfunkce. „Částkou 500 korun přispíváme na léky obsahující důležitou čtveřici léčivých látek. Všechny jsou dostupné pouze na předpis," dodává mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. Nabídku dalších pojišťoven najdete na jejich stránkách.