V praxi to funguje tak, že český pacient v zahraniční lékárně předloží svůj identifikační doklad - tedy pas, nebo občanský průkaz - a také identifikátor eReceptu (stejně jako v ČR ze SMS, e-mailu nebo aplikace).

Toto vše je možné díky projektu přeshraniční výměny, do které se podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové, aktivně připojuje také systém eRecept. „eRecept tak poprvé překročí hranice České republiky, což mě velice těší, jde totiž o další krok, kterým naplňujeme slib, že tento systém budeme stále rozvíjet,“ řekla Storová.

Lékárna - Ilustrační foto
Chceme léčit, jak máme, volají doktoři. Česko ale stále trápí výpadky léků

„Pacienty prosíme o shovívavost, zapojení do přeshraniční výměny je pro lékárny dobrovolné, ne všechny tedy tuto službu budou ihned po spuštění přeshraniční preskripce poskytovat,“ dodala šéfka SÚKL.

Zapojení lékáren je dobrovolné

Podle mluvčí SÚKL Kláry Brunclíkové lidé stejně jako u léků vydaných na listinný recept za léky v lékárně zahraničí zaplatí a následně bude kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu. Stejným způsobem si cizinci budou moci vyzvednout své léky v České republice.

„Důležité je však upozornit, že zapojení do přeshraniční preskripce je dobrovolné, a ne všechny lékárny v Česku a dalších zapojených státech budou na vydávání léků na přeshraniční eRecept připraveny. I po spuštění elektronické preskripce nadále zůstane zachována možnost předepisování listinných receptů, které je možné uplatnit ve všech zemích EU,“ uvedla Brunclíková.

Špatně nakombinované léky mohou způsobit vážné komplikace, nebo dokonce úmrtí
Pozor na nebezpečné křížení léků. Pacienti mohou požádat o kontrolu předpisů

Druhou zemí v pořadí, kde by přeshraniční eRecept mohl být spuštěn, je Chorvatsko. Právě s touto zemí jsou již provedeny potřebné testy a čeká se na technické posouzení Expertní skupinou zemí EU pro elektronické zdravotnictví, což je poslední krok, kterým je nutné před spuštěním projít.

Přibydou i další země? 

Dalšími zeměmi, kde Česká republika usiluje o zavedení přeshraniční výměny elektronických receptů, je Finsko, Estonsko, Portugalsko a Španělsko.