Hořčičný olej se získává lisováním ze semen rostliny hořčice seté (také se jí říká hořčice bílá, ačkoli kvete žlutými kvítky). Rostlina sama o sobě má ráda teplé a sušší podnebí a chráněná stanoviště s výživnou půdou bohatou na vápník. Semena se sbírají v červnu a v červenci, nejlépe časně ráno.

Z prvního lisu hořčičných semínek vzniká takzvaný panenský hořčičný olej. Je bohatý na biologicky aktivní látky, enzymy, oleje, slizy, glykosid sinalbin, minerály a vitamíny. Rostlinný olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, které si organismus nedokáže vyrobit sám, resp. z jiných dostupných složek, a pro tělo jsou velmi důležité.

Pozitivní účinky na tělo

Hořčice obsahuje přírodní látky, které prokrvují sliznice a pokožku. Po požití lžíce oleje dojde ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv a ke zrychlení peristaltiky střev. Doporučuje se zejména pro lidi zralého věku, protože regeneruje trávicí systém. Olejová kúra se často používá při špatném trávení a nedostatečné tvorbě enzymů a také při ochabnutí svalstva trávicí trubice.

Také se doporučuje při dietách, protože hořčičný olej zrychluje metabolismus a snižuje pocit hladu. Při pravidelném užívání pro svůj bohatý obsah vitamínu E zpomaluje proces stárnutí a tvorbu vrásek. Hořčičný olej má antibakteriální, antivirotické, antimykotické a antiseptické účinky. Látky obsažené v oleji zklidňují nervový systém, vylepšují plodnost mužů i žen, dokonce se v klinických studiích uvádí, že zvyšují tvorbu spermatu.

Zevně pak hořčičný olej i semeno používáme do koupelí na prokrvení pokožky, což je vhodné při revmatických problémech. Účinné je promazávání nebo obkládání bolestivých míst hořčičným olejem, protože prokrví a prohřeje.

Stačí vzít nahřátý hořčičný olej nakapat na gázu a přiložit na pět až deset minut na bolestivé místo. Vzhledem k tomu, že olej velmi vydatně prokrvuje pokožku, působí proti celulitidě. Zevně i vnitřně olej pomáhá s kožními projevy, jako jsou – opary, ekzémy, lupénka, akné

Řeší vysychání sliznic

Hořčičné obklady jsou také vhodné při katarech horních cest dýchacích, kdy uvolní hleny a usnadňují vykašlávání. Stačí vzít jemné plátno, na které dáte hořčičný olej,přiložíte na hrudník a necháte pět minut působit. Použít můžete i přímo mleté semeno hořčice, ale olej je k pokožce šetrnější.

Máte-li problém s vysycháním sliznic, tedy časté bezdůvodné nucení ke kašli, potom vyzkoušejte třítýdenní ozdravnou kúru, kdy každé ráno spolknete čajovou lžíci hořčičného oleje. Jestli olej nedokážete spolknout, dá se využít i alkoholový výluh z mletých semen hořčice. Vysoký obsah slizových látek v oleji i ve výluhu chrání sliznice.

Minerály a vitamínyNa vitamíny a minerály je hořčičný olej opravdu bohatý. Naleznete v něm mangan, selen, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek či draslík a vitaminy E, B1, B2, B3 (PP), B4, B6, B9, K, P, A, D.