Odpověď by určitě chtěl znát hlavně šéf resortu vnitra. Na dotaz Deníku včera potvrdil, že všechna opatření dodržel. „Bohužel platí, že žádná ochrana není stoprocentní. Veškerá opatření slouží k tomu, aby se minimalizovala rizika přenosu. O to víc prosím naše spoluobčany, aby nařízení vlády dodržovali,“ napsal Deníku.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když nemám na hypotéku?

Bohužel s nákazou koronavirem je to složité. Teď na podzim je situace horší, než byla na jaře. Důvod? Chladnější počasí. Koronavirus se nejčastěji šíří kapénkami. Před těmi chrání hlavně respirátory a roušky.

V chladnějším počasí ale kapénky nestačí spadnout na zem, vypaří se a zůstávají dál ve vzduchu ve formě drobnějších aerosolových částic. A ty se pak hlavně v uzavřeném prostoru šíří trochu jakou „dým“, tedy mohou dolétnout různým směrem. Navíc dýchání či kýchání má poměrně značný „dostřel“.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když škola přešla na distanční výuku a my doma nemáme počítač?

Kapičky větší než 10 µm (velké kapky), generované kašlem nebo kýcháním či běžnou mluvou mají někdy velkou rychlost (50 m/s při kýchání, 10 m/s při kašli). „Velké kapky mohou bez bariéry doletět až do vzdálenosti více než dva metry (kašel) a více než šest metrů (kýchání),“ popisuje ministerstvo zdravotnictví na svém webu a apeluje na nošení respirátorů a roušek.