Přesto naděje na přežití přibývá. Ukazují to poslední data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Vyplynulo z nich třeba, že nádory prostaty porazí až devadesát procent pacientů. To je dokonce o pětinu víc než ještě v roce 2004.

Lékařům se daří vyléčit také tumory v prsu – tento druh rakoviny přežije 84,4 procenta lidí, což je osm procent víc. Pozvolna přibývá i úspěchů při terapii zhoubných nádorů varlat nebo štítné žlázy.

Důležité je přijít včas

Záleží vždy na tom, jak brzo lékaři problém odhalí. „Protože čím dříve jsou nádory odhaleny, tím je jejich léčba snazší,“ říká ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík.

U tumorů v prvním stadiu podle něj většinou postačí operace, a je vyřešeno. „Naopak pozdní stadia rakoviny se léčí velmi složitě. Vyžadují chemoterapii a radioterapii, někdy i další formy léčby,“ popisuje Žaloudík.

Dokládají to i zmíněná čísla statistiků. Třeba rakovina plic. Zatímco první stadium choroby přežije až 61 procent pacientů, druhé stadium už zvládne jen 32 procent lidí. U posledního, čtvrtého stadia choroby je naděje na přežití déle než pět let jen asi tříprocentní.

Podobné je to u močového měchýře. Pokud doktoři zachytí nádor včas, naděje na přežití je až 86 procent. Naopak u pozdního stadia je jen asi desetiprocentní.

43 tisíc lidí zemřít nemuselo

Lidé by proto neměli podle lékařů podceňovat prevenci. To ovšem dělají, platí to hlavně pro muže. Z nedávného průzkumu společnosti Sanofi vyplynulo, že preventivním prohlídkám se vyhýbají dokonce tři čtvrtiny Čechů. Polovina lidí navíc svaluje vinu na svého ošetřujícího lékaře. O nutnosti prohlídek je prý dost neinformuje.