Není tedy žádným překvapením, když muži spolu se svou partnerkou přichází do gynekologické ambulance na prohlídku. Pravidelně otcové chodí také na ultrazvuková a screeningová vyšetření a jsou jejich aktivními účastníky. To znamená, že se zvídavě dotazují lékaře a zajímají se například o popis ultrazvukového snímku.

Kromě účasti na vyšetřeních mají nastávající tatínkové také prostor účastnit se předporodních kurzů, v nichž jsou některá setkání vyhrazena přímo na účast obou partnerů. Oba se tu blíže seznámí s tím, jak porod probíhá, což hlavně v případě prvního dítěte může dopomoci k odbourání strachu z neznámého. Společně se tu učí správnému dýchání. Vedoucí předporodních kurzů tatínky také například naučí, jak správně namasírovat záda, aby se ženě ulevilo od porodních bolestí.

Účast partnera u porodu samotného je nejen mezi odborníky, ale i mezi rodiči vnímána velmi pozitivně. Partneři jsou rodičkám velkou psychickou oporou.

Pokud se otec dítěte porodu nezúčastní, zpravidla ho k tomu vede fakt, že se musí postarat o další potomky, pro něž partneři nemohli zajistit hlídání. V malém počtu případů partnerka otce u porodu nechce, nebo se muž necítí jistý, protože má strach. Od něj však může pomoci právě účast na předporodních kurzech. Pro některé muže může být porod traumatizující zkušeností, protože vidí svou milovanou osobu v opravdu intenzivních bolestech a nedokáží jí od bolesti pomoci či ji převzít na sebe. Každá mince má ale dvě strany, a tak porod je na druhou stranu pro tatínky zároveň krásným a nesmírně obohacujícím zážitkem. Praxe ukazuje, že muži mezi sebou pak sdílí většinu, co zažili při příchodu svého potomka na svět.

Po narození dítěte jej maminky často chtějí hned rovnou na bříško. Partneři pak mohou společně čekat například na dotepání pupečníku. Tatínek má možnost přestřihnout pupeční šňůru nebo si miminko ihned po narození vyfotit.

Porodnice vycházejí párům vstříc

Důležité je však zdůraznit, že žena by partnera neměla do jeho účasti u porodu nutit, pokud si on sám svou spoluúčastí není jistý. Přítomnost otce u porodu by měla být výsledkem jejich společné diskuze. Porodnice dnes párům často vychází vstříc, a proto je možné se domluvit na kompromisu. Například partner je přítomen v první době porodní a ve fázi, kdy dochází k vypuzování miminka, může odejít a počkat třeba na chodbě. Některá nemocniční zařízení, stejně jako nemocnice v Čáslavi, umožňují přítomnost partnera i během císařského řezu, tudíž není o příchod svého dítěte na svět ochuzen i v případě, že klasický porod není z nějakého důvodu možný.

Ankteta
Je pro ženy důležitá účast otce u porodu?
ANO: 94 %
NE: 6 %
Průzkum portálu Porodnice.cz

Role partnera zůstává důležitou i po příchodu z porodnice domů. Dnes jsou velkou výhodou otcovské dovolené, během nichž má muž právo na týdenní volno kdykoli v době mezi narozením dítěte a koncem šestinedělí. Partner je tak podpora nejen psychická, ale i fyzická. Tatínek pomůže s nákupem, může odvézt partnerku s dítětem k lékaři. Ale také se aktivně účastní ošetřování miminka a péče o něj, což umožní mamince si trochu více odpočinout. Navíc rodina se učí fungovat v novém režimu společně, a to je pro všechny její členy obohacující.