V minulém týdnu se číslo blížilo k 530 porodům, takže je dost možné, že se tento cíl naplní.
Pro srovnání. V uplynulém kalendářním roce se narodilo 597 dětí, přičemž právě prosinec byl nejsilnějším měsícem celého roku. Tehdy se narodilo přibližně sedmdesát dětí.

Je očividné, že počty nepatrně klesly, ale tak tomu není jen v Pelhřimově. „V letošním roce se i u nás odrazil nejen celorepublikový, ale celoevropský trend s postupným ubýváním porodů, který je již dlouhodobě avizován. Je to z důvodu, že ženy odkládají těhotenství, následně se pak vyskytuje více problémů během těhotenství, zvyšuje se počet rizikových těhotenství i problémy s otěhotněním," komentoval primář gynekologicko–porodnického oddělení Tomáš Svoboda.

Úbytek byl zaznamenán i v oblasti lékařské péče. „Letos nám bohužel odešlo několik zkušených porodníků na obvod, ale personálně se nám podařilo oddělení stabilizovat a společně s ambulancí jsou plně funkční. Nicméně oficiálně dle statistik chybí v České republice přibližně dvě stě porodníků," dodal Tomáš Svoboda.
Problémem je též nárůst počtu předčasných porodů. „Děti rodící se předčasně tak potřebují specializovanou péči perinatologických center," dodal Svoboda.

Perinatologická centra se zabývají péčí a zdravým vývojem dítěte těsně po porodu. Taková centra jsou vyhledávána i v případě vícečetných porodů. Ty pelhřimovská porodnice obvykle posílá na jiná pracoviště.

Důvod je jednoduchý. „Porod dvojčat nebo vícerčat probíhá v Pelhřimově pouze v případech, že rodičku již nelze převézt do specializovanějších zařízení v Kraji Vysočina. Pokud se jedná o porody plánované, ty jsou prováděny nejčastěji v havlíčkobrodské či jihlavské nemocnici," informovala mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Za posledních deset let byl tím nejplodnějším rok 2012, a to s celkovým počtem více než šesti set padesáti porodů.

K přednostem pelhřimovské porodnice patří příjemné, rodinné prostředí, zázemí i vstřícný personál. „Snažíme se vycházet vstříc požadavkům rodičů, kteří stále častěji přicházejí s porodním plánem a specifickými požadavky," shrnul primář Tomáš Svoboda. A nejen to.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Pelhřimov nezahálí a pro budoucí maminky připravilo od září tohoto roku novinku v podobě cvičení pro těhotné od ukončeného dvanáctého týdne těhotenství.
Zájemkyně tak mohou cvičit jednou týdně pod dohledem odborníků. „Chceme tím rozšířit nabídku aktivit pro těhotné a zároveň jim dát šanci s námi v průběhu těhotenství probírat otázky pohybu a stravy, což je velice důležitá oblast pro zdraví matky i dítěte. Cvičení je zaměřeno na posilování svalů pánevního dna, hluboký stabilizační systém, na odstranění bolestí zad a žeber, nácvik dýchání a úlevových poloh," sdělila lékařka oddělení gynekologie Martina Ošeldová.

Dominika Benešová

Data porodnice v Pelhřimově

Ke 14. prosinci 2016 evidovala porodnice v Pelhřimově 524 porodů.
Podle odhadu nemocnice je letošní očekávanou hranicí 550 porodů.
V loňském roce se narodilo 597 dětí.
Nejvíce dětí se v roce 2015 narodilo v prosinci, a to celkem 70.
Za posledních deset let byl nejsilnější rok 2012 s 659 porody.