V českých nemocnicích je příliš mnoho postelí, upozorňuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. V tuzemských špitálech stojí podle statistik 6,8 lůžka na každých tisíc obyvatel. To je dokonce sedmý nejvyšší počet na světě. Například ve Švýcarsku mají jenom 4,5 lůžka na tisíc obyvatel a v Norsku je to jen 3,7 lůžka.

Přesto si některé špitály stěžují, že jsou přeplněné a nemají kam ukládat pacienty. Záchranáři jim totiž přivážejí lidi z okolních nemocnic, kde některá oddělení zrušili.

Špatná organizace

Jak je to možné? Zdravotní pojišťovny v tom mají jasno: nemocnice podle nich nechávají pacienty na lůžku příliš dlouho. Každý nemocný stráví ve špitále v průměru více než šest dní. Vyplývá toz čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

České nemocniceZdroj: DENÍK

Pojišťovny proto nyní po nemocnicích chtějí, aby dobu hospitalizace výrazně zkrátily. „Pokud by to totiž udělaly, řada věcí by se vyřešila. Nemocnice by najednou získaly mnohem více volných lůžek pro pacienty z takových oddělení, kde je situace kritická a kde se lůžek nedostává,“ domnívá se například šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Problémem podle něj je, že dnes k tomu špitály nikdo nemotivuje. „Nemocnicím vyhovuje, když mohou nechat méně náročného pacienta na lůžku déle, a tím si vydělat. Dostávají totiž část peněz jako samostatnou platbu za lůžkoden, což jim pak pomáhá krýt náklady například na směnný provoz sester,“ přibližuje praxi ve špitálech Friedrich.

Děje se to podle něj zejména v Praze. „Právě tady přitom není vůbec racionální, aby pacient trávil v nemocnici i sobotu a neděli před propuštěním, pokud je jeho stav stabilizovaný a je zde dostatek velkých nemocnic s čtyřiadvacetihodinovým provozem pro případ komplikací,“ doplnil Friedrich.

Změna v úhradách

Do budoucna chce pomoct situaci vyřešit také ministerstvo zdravotnictví. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravuje nový způsob hrazení péče v nemocnicích. Pojišťovny už nebudou špitálům posílat takzvané paušály, ale zaplatí jim za jednotlivé diagnózy. Tedy přesně spočítanou sumu na daný úraz či nemoc, která bude jednotná pro všechna zařízení. „Na nový systém by měly nemocnice začít přecházet v roce 2020,“ řekl ministr Adam Vojtěch.