Původně ta látka vznikla proto, aby ochránila ropuchu coloradskou proti predátorům. V po-sledních letech se ale stal z žabího jedu vyhledávaný halucinogen, pomocí kterého se snaží stovky lidí v Česku nahlédnout do svého nevědomí. Jenomže podle psychiatrů může být „šlukování“ žabího sekretu krajně nebezpečné: hrozí při něm dokonce i smrt.

„Dle zjištění výzkumného týmu, který se tímto fenoménem zabýval, je užívání této látky spojeno s nezanedbatelnými zdravotními riziky a může být dokonce život ohrožující,“ varuje na svém webu například Národní ústav duševního zdraví.

Podle profesora Jiřího Horáčka, který se pod varování podepsal, hrozí při rituálu, v rámci kterého se jed užívá, třeba udušení. Lidem se totiž během obřadu „vstřikuje“ do nosních dírek takzvané rapé – tedy směs jemného prášku z tabáku a dalších blíže nezjištěných složek. To má vyvolat zvracení. „Problém je v tom, že ačkoliv jsou účastníci rituálu v danou chvíli pod vlivem halucinogenu, nikdo jim neposkytuje ochranu proti vdechnutí zvratků a udušení,“ popisuje jedno z rizik Horáček.

Nevolnosti a srdeční selhání

Na další nebezpečí upozorňuje i Veronika Andrashko z České psychedelické společnosti.Užití látky 5-MeO-DMT, kterou ropuší sekret obsahuje, může mít podle ní fatální dopady především na lidi se slabým srdcem. „U pacientů s kardiovaskulárními onemocněními je to skutečně krajně rizikové. Pod vlivem psychedelik se totiž lidem zvyšuje krevní tlak a zrychluje tepová frekvence. Pokud má tedy někdo srdeční onemocnění, může být pro něho vystavení látce až smrtící,“ řekla.

Rituálu by se podle ní měli vyhnout i lidé, kteří berou antidepresiva. „Jinak hrozí propuknutí takzvaného serotoninového syndromu, což je velmi nebezpečný stav, během kterého lidé podléhají halucinacím a návalům horka,“ dodává odbornice. Uživatelům se podle ní zvedne tlak a pulz, objeví se nekontrolovatelné křeče a nevolnosti doprovázené úporným zvracením a průjmy. „Naprosto nevhodné jsou rituály i pro těhotné a kojící ženy,“ uzavřela Andrashko. Užíváním látky, za niž jsou Češi ochotni zaplatit i stovky eur, by se proto podle ní měly zabývat i úřady.

Pod drobnohledem úřadů

Národní koordinátorka pro oblast protidrogové politiky Jarmila Vedralová souhlasí. „Halucinogen jsme zařadili mezi sledované látky poprvé v loňském roce. Jakmile budeme mít bližší data o užití a účincích této látky, zahájíme jednání s příslušnými resorty,“ řekla Deníku.

Podle posledního průzkumu, který si Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky zadala, se ke zkušenosti s halucinogenem přiznalo asi půl procenta oslovených lidí. „Průzkumu se přitom zúčastnilo 2030 respondentů starších 15 let,“ dodala Vedralová.

Přírodní psychedelikum z ropuchy Bufo alvarius je jakási silnější obdoba LSD. Účinek trvá asi čtvrt hodiny.