V přepočtu za rok přibude více než 376 milionů nových případů čtveřice nejvíce rozšířených pohlavních nemocí trichomoniázy, chlamydií, kapavky či syfilisu. Lidí, kteří jsou nakaženi pohlavně se šířícími nemocemi, je přitom ještě výrazně více, protože mnohá velmi rozšířená onemocnění WHO do své statistiky nezapočítalo.

„V odhadech nejsou započítány sexuálně přenosné infekce virového původu, konkrétně herpes, lidský papillomavirus, žloutenka typu B a HIV,“ uvedla na tiskové konferenci věnované tomuto tématu Melanie Taylorová z oddělení pro výzkum reprodukčního zdraví WHO.

Používejte kondom, radí WHO

Pohlavně přenosné choroby zůstávají přes rozsáhlou osvětovou činnost v mnoha částech světa velkým rizikem a situaci se v porovnání s rokem 2012 nepodařilo podle WHO nijak zlepšit.

„Sex je součástí našich životů stejně, jako jsou bohužel i sexuálně přenosné infekce. Všichni spolu můžeme podniknout kroky, kterými nejen snížíme výskyt infekcí, ale zároveň povedou k uspokojivému sexuálnímu životu,“ uvedla expertka WHO na pohlavně přenosné infekce Teodora Wiová. A má pouze jedinou radu, aby lidé vždy a za všech okolností používali kondom.