Otázka: Je opravdu varianta omikron cestou z pandemie? Všude čtu řadu rozporuplných názorů. Děkuji za odpověď.

Petr S., Lipník nad Bečvou.

Odpověď redakce: Varianta omikron je sice mnohem nakažlivější, ale posílá mnohem méně lidí do nemocnice. A ještě mnohem méně lidí musí být na přístrojích. Ze všech dosavadních variant je omikron nejblíže tomu, abychom se s pandemií koronaviru vypořádali, ale jisté to není.

close info Zdroj: Deník zoom_in Významní vědci, mezi nimiž je například profesor Jan Konvalinka, upozorňují, že existuje malá skupina lékařů, kteří při každé vlně tvrdili, že nejsou třeba opatření a že koronavirus překonáme. „Ale ti stejní to říkají už počtvrté. Je jasné, že jednou budou mít pravdu, ale za cenu toho, že se několikrát mýlili a za cenu desítek tisíc lidských životů,“ uvedl Konvalinka pro Český rozhlas.

Každopádně prozatímní studie ukazují, že varianta omikron sice umí obejít očkování, ale vakcinace u ní naopak ještě výrazněji chrání před úmrtím. Až na ta spojená s dalšími nemocemi, jako je rakovina, nebo pokročilá cukrovka, prakticky očkování chrání před smrtí téměř stoprocentně.

Takže resumé je: ano, omikron může být cesta z pandemické krize. A pokud jí není, je to minimálně zatím nejméně smrtelná varianta covidu.

S využitím informací ČLK, WHO a ministerstva zdravotnictví