Do českého jídelníčku patří polévky od pradávna. Naši předkové je vařili z brambor, obilovin, luštěnin i zeleniny. Dobře dělali – i obyčejné brambory jsou zdrojem vitaminu C, a také draslíku, který podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému.

Královna brokolice, princezna cibule

Ačkoli je nejzdravější konzumovat cibuli syrovou (po zakousnutí se z ní hned začnou uvolňovat fytochemické látky, jež pomáhají předcházet rakovině), chybět by neměla ani v polévkách.

Klasická bílá cibule je výtečnou vlákninou, pórek (což je rovněž cibulovina) k tomu disponuje luteinem, který chrání buňky před poškozením, a cibule červená může nabídnout například antioxidant kvercetin.

Vědci v poslední době svými výzkumy potvrzují pověst brokolice jako jednoho z nejzdravějších druhů zeleniny. Brokolice je netučným zdrojem vápníku, čili minerálu nezbytného pro tvorbu kostí. Obsahuje nerozpustnou vlákninu, jež urychluje průchod potravy trávicím traktem. Díky značnému obsahu draslíku pomáhá snižovat krevní tlak. Brokolice disponuje i kyselinou listovou, která snižuje riziko tvorby zhoubných nádorů. Aby brokolice své přednosti neztratila, je nejlepší vařit ji v páře a do polévek přidávat až nakonec.

Zelenině sluší blanšírování

Zelenina, kterou vaříte ve vodě, přichází zejména o vitaminy, které jsou málo odolné vůči teplu. V případě vitaminu C se tak může poztrácet 40 až 70 procent jeho obsahu (u brambor pouze 20 až 40 procent). Ideální úpravou zeleniny je blanšírování, při němž ji krátce vystavíte vysoké teplotě – buď ji na chvíli vložíte do horké vody, anebo ji vařící vodou přelijete.

Pokud chystáte zásoby zeleniny z vlastní zahrádky na zimu, tak ji zamrazte až po blanšírování. Nikoli však do průhledných sáčků – ztrátě vitaminů zamezí obal nepropouštějící nejen kyslík, ale ani světlo.

Vydatnými pomocníky při správném vaření zeleniny (ať již při přípravě polévek anebo gulášů) jsou moderní elektrické tlakové hrnce, díky nimž se doba varu podstatně zkracuje, a proto zabraňuje vyššímu vyluhování živin. Zeleninu je v každém případě výhodnější krájet na větší kusy – i to je totiž zárukou nižších ztrát.

Odborníci na zdravou výživu doporučují konzumovat polévku jednou denně. Dobrý vývar vždy pomůže regeneraci organizmu. Polévka podpoří trávení hlavního chodu, protože ale člověka i zasytí, nemusí být porce dalšího jídla již tak velká.

Nezahuštěná polévka pomůže zhubnout

Polévky by proto ze svého jídelníčku rozhodně neměli vyškrtnout ti, kteří se snaží o redukci hmotnosti. Vyvarovat by se ale měli zahušťování za pomoci jíšky. Ostatně polévky, v nichž stojí lžíce, se dnes připravují výhradně rozmixováním zeleniny.

Další předností pojídání polévek je, že doplňují – a k tomu i chuťově zpestřují – doporučený denní pitný režim. V chladných dnech zahřejí a k tomu nabízejí v chřipkových obdobích tak nezbytné dávky vitaminů i minerálů.

Polévek existuje tolik variant, že se jich nikdy nepřejíte. A navíc – fantazii se při jejich přípravě meze nekladou. Můžete použít všechny druhy zeleniny, ale i houby, maso a cizokrajné ingredience.Třeba vás inspirují i naše dnešní recepty.

Recepty (rozpisy jsou na čtyři porce)

KAPUSTOVÁ POLÉVKA ZAPÉKANÁ S CHLEBEM A SÝREM

Suroviny: 1 hlávka kapusty, 500 gramů tvrdého chleba, 1 litr masového vývaru, 150 gramů plátkového sýra, 50 gramů slaniny, 80 gramů máslanasekaná saturejka nebo majoránka, špetka soli a pepře

Postup: Listy kapusty pokrájíte na větší kousky, slaninu na drobné kostičky, obojí pak podusíte v hrnci. V troubě opečete krajíčky chleba. Vezmete zapékací misku, do níž kladete střídavě vrstvy kapusty posypané bylinkami, plátky sýra, vločky másla a krajíčky chleba. Poslední vrstvu tvoří sýr s vločkami másla. Vše zalijete masovým vývarem dochuceným solí a pepřem a upečete v troubě předehřáté na 160 stupňů Celsia.

CIBULOVÁ POLÉVKA SE ŠPENÁTEM A BROKOLICÍ

Suroviny: 500 gramů cibule, 200 gramů brokolice, 200 gramů špenátových listů, 2 brambory, 2 stroužky česneku, 2 lžíce panenského olivového oleje, 1 lžička cukru, 1 litr zeleninového vývaru, špetka soli a pepře, 8 tenkých plátků veky, strouhaný sýr anebo strouhaný parmezán

Postup: Cibuli nakrájíte na tenké proužky, vložíte na rozehřátý olej a za občasného míchání ji zvolna orestujete. Poté přidáte česnek a cukr a cibuli necháte zkaramelizovat. Přilijete vývar s bramborami nakrájenými na kostičky a uvedete polévku do varu. Poté teplotu snížíte, hrnec zakryjete pokličkou a vaříte. Nakonec do polévky dáte brokolici a špenátové listy, sůl, pepř a povaříte ještě asi tři minuty. Při servírování položíte do každého talíře polévky dva plátky veky, které jste ne sucho opekli na grilu anebo v troubě a pak je posypali sýrem anebo parmezánem.

HUSTÁ POLÉVKA Z LUŠTĚNIN

Suroviny: 5 lžic olivového oleje (extra panenský), 2 cibule, 150 gramů rajčatového pyré, 100 gramů slaniny, majoránka, nejlépe čerstvá, 1 litr vývaru, po 50 gramech krup, kukuřice, fazolí, čočky, bobů a cizrny, které jsme na noc namočili do vody

Postup:
Kroupy, kukuřici, fazole, čočku, boby a cizrnu uvaříte. Cibuli nasekáte, slaninu pokrájíte na nudličky a podusíte v hrnci na rozehřátém oleji. Poté přidáte rajčatové pyré a nasekanou majoránku a povaříte při mírné teplotě. Dobře promícháte s luštěninami, zalijete vývarem a krátce dovaříte.



CHORVATSKÁ RYBÍ POLÉVKA

Suroviny:
1 kilogram sladkovodních ryb, 3 lžíce oleje, 2 rajčata, 2 zelené papriky, 5 stroužků česneku, 0,5 litru bílého vína, 1 litr rybího vývaru, 2 lžíce mleté papriky, 1 feferonka, 100 gramů nudlí, nejlépe domácích, špetka soli a mletého pepře

Postup:
Sladkovodní ryby očistíte a pokrájíte na větší kusy. Z hlav anebo zbytků uvaříte rybí vývar, který poté scedíte. Nasekanou cibuli osmahnete na rozehřátém oleji, poprášíte mletou paprikou, přidáte rozdrcený česnek, na kostičky nakrájená rajčata i papriku, zalijete vínem i vývarem a povaříte. Pak do hrnce vložíte nakrájené ryby, na drobno nasekanou feferonku, špetku soli i pepře a vaříte dalších deset minut. Nakonec do polévky zavaříte domácí nudle.