Nebudete schopní udržet tužku, podat si hrníček s kávou a zapnutí knoflíku u kabátu se pro vás stane neřešitelným problémem. Viník obtíží je vždy stejný – jednostranná a dlouhotrvající zátěž rukou.

„Typické jsou bolesti úponů při zátěži, nošení nákupů a podobně, ale není výjimkou, že problémy spustí nesprávné držení myši u počítače nebo při soustavném opakování pohybu při manuální práci například za pásem v továrně,“ vysvětluje ortoped Luboš Ptáček ze soukromé ambulance v Praze. Úponové obtíže se mohou objevit v blízkosti jakéhokoliv kloubu. Bolest postihuje začátek svalů, kde se vytvoří nehnisavý zánět.

Na vině je přetížení

Z lékařského hlediska je na vině přetížení s následnými poruchami prokrvení a látkové výměny na přechodu svalu a šlachy do kosti.

Mezi nejčastější patří sekundární syndrom karpálního tunelu, který se často vyvine právě ze zánětu šlach. Při něm je poškozený jeden z hlavních kanálů, kterými vedou nervy v oblasti zápěstí.

Všechny úponové obtíže začínají nepříjemnou chvilkovou bolestí, kterou hodně lidí podceňuje. Řeknou si, že o nic nejde a k lékaři se nevydají. To je ale velká chyba, čím později navštívíte odborníka, tím bude léčba obtížnější a zdlouhavější. Nemluvě o delší době, po kterou budete vyřazeni ze svého pracovního života.

Podle studie publikované v roce 2009 v odborném časopise Pracovní lékařství, stráví pacienti se záněty šlach v pracovní neschopnosti déle než sto dní. Po celou tuto dobu nesmíte postiženou ruku nijak zatěžovat, tedy pracovat na počítači, nosit nákupy nebo třeba umývat nádobí.

První pomoc

Jako první pomoc vám poslouží ledový obklad a masti nebo gely tlumící bolest. Nezbytné je vyloučení zátěže, tedy skutečně s rukou nepracovat a nenamáhat ji. Pokud nedodržíte klidový režim, bolest se brzy vrátí a bude silnější.

Další možnosti léčby patří do rukou lékaře. „K léčbě se používají nejčastěji léky ve formě mastí a fyzikální léčba například laser, ultrazvuk, elektroléčba nebo magnetoterapie. Vhodné jsou protahovací a uvolňovací cviky lokte a předloktí,“ dodává lékař.

Rychle pomůže injekce kortikoidů, takzvaný obstřik. Není však vhodné tyto injekce aplikovat opakovaně v krátké době. Další možností je fixace ruky pomocí dlahy nebo ortézy.

„Dobré výsledky má také doplňková léčba pomocí přípravků systémové enzymoterapie. Při ní se užívají kombinace živočišných a rostlinných enzymů, které pomáhají organismu lépe se vypořádat se záněty a otoky,“ doplňuje ortoped Luboš Ptáček.

Obtíže se vracejí

Úponové obtíže mají bohužel sklony se vracet. Častou jsou na vině sami pacienti, kteří porušují klidový režim – jakmile se jim uleví, ruku opět zatěžují. „Riziko recidivy zánětu šlach ohýbačů předloketních svalů jsou časté i po úspěšné konzervativní léčbě. Závisí na pracovní zátěži i intenzitě sportovní činnosti,“ upozorňuje Tomáš Malkus z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Pokud se vrací syndrom karpálního tunelu, je vhodné provést operaci. „Recidiva po úspěšném druhém obstřiku operaci obvykle jen oddálí. Následné zhoršení stavu si operační řešení vynutí,“ dodává odborník.

Pokud vám tedy lékař navrhuje operaci jako řešení vašich obtíží, raději se pro ni rozhodněte dříve. Pravděpodobně se jí stejně nevyhnete a čím později bude provedena, tím je větší pravděpodobnost, že se vám nevrátí plná funkce ruky a prstů.

LUDMILA HAMPLOVÁ