Jeho nominaci na Českou hlavu v kategorii Cena Doctorandus za přírodní vědy doporučil nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 2004 Aaron Ciechanover. Studii olomouckého týmu označil za vynikající počin, který může stát na začátku cesty za levným a bezpečným lékem. Disulfiramem neboli antabusem se Zdeněk Škrott zabývá už osm let.

Na počátku všeho bylo to, co v Česku zatím chybí, totiž podrobné zdravotnické registry. Díky nim Dánové porovnali skupinu alkoholiků s rakovinou, kteří brali, či nebrali antabus. Zjistili, že ti první měli nižší riziko úmrtí. „Z toho vyplynulo, že by antabus mohl mít velmi zajímavé protinádorové účinky. Mým úkolem bylo přijít na to, jaký je mechanismus fungování této látky,“ říká Škrott.

Zjistil, že účinný není přímo antabus, ale jeho metabolit, který vzniká mezi disulfiramem a mědí. Tento komplex ničí nádorové buňky tím, že jim zabrání, aby se zbavily tzv. špatných bílkovin, které jsou pro buňky toxické. Posluchač čtvrtého ročníku lékařské fakulty Zdeněk Škrott upozorňuje, že antabus je schváleným lékem na alkoholismus, ale v případě rakoviny „jsme na úplném počátku“.

Schválení léčby předchází klinická studie

Výhodou je, že ho lze snadno zkombinovat s potravinovými doplňky obsahujícími měď, takže v případě úspěšných testů by taková léčba byla o statisíce levnější než nejmodernější chemoterapie. Škrott ovšem zdůrazňuje, že ke schválení je nezbytná klinická studie. To vše je proces na několik let.

„Jediné, co je důležité, je účinek u pacientů. U protinádorových léčiv se do fáze testování dostane mnoho látek, ale zhruba 90 procent z nich selže. Taková je realita,“ dodává Zdeněk Škrott, který je jedním z mnoha nominantů 17. ročníku České hlavy, jehož letošní laureáty budeme znát koncem listopadu.